Pekin ördeklerinde farklı büyüme eğrisi modellerinin karşılaştırılması
Comparison of different growth curve models in Pekin ducks
- Tez No: 899687
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
İnsan beslenmesinde hayvansal kökenli protein ihtiyacının karşılanabilmesi için ördek eti üretiminin artırılması alternatif kanatlı eti kaynağı olarak daha ekonomik olarak üretilmesi açısından önem arz etmektedir. Tüm hayvancılık faaliyetlerinde olduğu gibi ördek yetiştiriciliğinde de büyüme verimliliğini etkileyen en önemli faktörlerin başında gelmektedir. Bu çalışmada 109 adet dişi ve 110 adet erkek Pekin ördeği materyal olarak kullanılmış ve büyüme on haftalık yaşa kadar haftalık tartımlarla incelenmiştir. Büyümenin pik yapıp yapmadığını incelemek üzere çalışma kasaplık yaş olan sekiz hafta yerine on hafta olarak yürtülmüştür. Bertalanffy, Brody, Gompertz, Lojistik ve Negatif Üssel büyüme eğrisi modelleri bireysel olarak belirlenmiştir. Uyum iyiliğini değerlendirmesi amacıyla Hata Kareler Ortalaması (HKO), belirtme katsayısı (R2), düzeltilmiş belirtme katsayısı (R ̅^2), Doğruluk Faktörü (AF), Bias Faktörü (BF), Durbin-Watson değeri (DW), Akaike Bilgi Kriteri (AIC) ve Bayesian Bilgi Kriteri (BIC) ölçütleri kullanılmıştır. Her büyüme eğrisi modeli için bireysel hesaplamalar yapılmış olup parametrelerin standart hata değerleri de verilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, tüm uyum iyiliği kriterleri yorumlandığında Pekin ördeğinin her iki cinsiyeti için de en düşük HKO, AIC, AICc , BIC değerleri, en yüksek R2 ve R ̅^2değerleri ve uygun DW ve AF değerleri olması nedeniyle Gompertz modeli en iyi model olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak Pekin ördekleri için büyüme eğrilerinin tahmininde her iki cinsiyet (dişi ve erkek) için de Gompertz modelinin kullanılmasının önerilebileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
To meat the need for animal protein in human nutrition, improving duck meat production is essential in producing it more economically as an alternative poultry meat source. As in all animal husbandry activities, growth in duck breeding is one of the most important factors affecting productivity. In this study, 109 female and 110 male Peking ducks were used as material, and their growth was examined by weekly weighing until they were ten weeks of age. The study was conducted at ten weeks instead of the slaughttering age of eight weeks to determine whether the growth plateaued. Bertalanffy, Brody, Gompertz, Logistic, and Negative Exponential growth curve models were determined individually. To evaluate the goodness of fit, Mean Square Error (MSE), coefficient of determination (R2), corrected coefficient of determination (R ̅^2), Accuracy Factor (AF), Bias Factor (BF), Durbin-Watson value (DW), Akaike Information Criterion ( AIC) and Bayesian Information Criterion (BIC) measures were used. Individual calculations were made for each growth curve model, and standard error values of the parameters were also given. According to the results, when all goodness-of-fit criteria are interpreted, the Gompertz model is the best model due to the lowest MSE, AIC, AICc, BIC values, highest R2 and R ̅^2 values and most appropriate DW, AF values for both sexes of Peking ducks. As a result, it has been determined that it can be recommended to use the Gompertz model for male and female genders in estimating growth curves for Peking ducks.