Fredholm integral denklemler için bazı çözüm yöntemleri
Some solution methods for Fredholm integral equations
  1. Tez No: 899766
  2. Yazar: ÇAĞLA TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH GÖCEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde integral denklemlerin kısa tarihi ve integral denklemler ile ilgili önbilgiler verilmiştir. İkinci bölümde literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise beş integral denklemin Lucas, Pell ve Pell-Lucas polinomları kullanılarak yaklaşık çözümleri elde edilmiştir. İlk örnekte bu çözümün aşamaları açık bir şekilde gösterilmiştir. Tam çözümler ile yaklaşık çözümler arasındaki hata analiz edilmiştir ve dördüncü bölümde bu hatalar birbirleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, history of integral equations and some basic information about integral equations are given. The second chapter includes a literature review. In the third chapter, approximate solutions to five integral equations are obtained using Lucas, Pell, and Pell-Lucas polynomials. The steps of this solution are clearly demonstrated in the first example. The error between exact solutions and approximate solutions is analyzed, and in the fourth chapter, these errors are compared with each other.