Madde kullanım sebebiyle denetimli serbestlik tedbir kararı verilen bireylerde bilinçli farkındalık düzeyleri ile depresyon anksiyete ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the conscious awareness levels and the depression anxiety and stress levels in individuals who were given a supervised release order for substance use
- Tez No: 899774
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNE DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, madde kullanım sebebiyle denetimli serbestlik tedbir kararı verilen bireylerde bilinçli farkındalık düzeyleri ile depresyon anksiyete ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Verilerin toplanmasında Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu madde kullanım sebebiyle denetimli serbestlik tedbir kararı verilen ve Ankara Batı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde dosyası bulunan, gönüllü olan 128 kişi oluşturmuştur. Toplanan veriler Rstudio programı 4.2.2. versiyonu ile analiz edilmiştir ve verilerin değerlendirilmesinde Pearson Korelasyon, Q-Q Plot, Shapiro-Wilk testleri, Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Bunlara ek olarak depresyon, anksiyete, stres toplam değişkeninin bazı bağımsız değişkenlerle birlikte bilinçli farkındalık değerini tahmin edebilmek adına Çoklu Doğrusal Regresyon Modeli kurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda denetimli serbestlik tedbir kararı verilen bireylerde bilinçli farkındalık düzeyleri ile depresyon anksiyete stres düzeyleri arasında negatif yönlü bir ilişki saptanmıştır. Bireylerin bilinçli farkındalık düzeyleri ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, meslek, aile yapısı, aile içi şiddete maruz kalma, akran zorbalığına maruz kalma, daha önce herhangi bir suçtan ceza alma, ailede madde kullanımı ve hastalığın olması gibi değişkenler ile istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Depresyon anksiyete stres düzeyleri ile aile içi şiddete maruz kalma arasında anlamlı bir farklılık saptanmışken; cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, meslek, aile yapısı, akran zorbalığına maruz kalma, daha önce herhangi bir suçtan ceza alma, ailede madde kullanımı ve hastalığın olması gibi değişkenler istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between conscious awareness levels and depression, anxiety and stress levels in individuals who were given probation injunction due to substance use. Quantitative research method was used in the research. The sample group of the research consisted of 128 volunteers who were given a probation measure due to substance use and who had a file at the Ankara West Probation Directorate. Collected data were analysed with Rstudio Program Version 4.2.2, and Pearson Correlation, Q-Q Plot, Shapiro-Wilk tests, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used. In addition, a Multiple Linear Regression Model was established in order to estimate mindfulness level and depression, anxiety, stress total variable together with some independent variables. As a result of the analysis, a negative relationship was found between the levels of mindfulness and the levels of depression, anxiety and stress in individuals who were given a probation measure. No statistically significant relationship was found between individuals' conscious awareness levels and variables such as gender, age, educational status, marital status, profession, family structure, exposure to domestic violence, exposure to peer bullying, own criminal history, substance use and illness in the family. While a significant relationship was found between depression, anxiety, stress levels and exposure to domestic violence, no statistically significant relationship was found between variables such as gender, age, educational status, marital status, profession, family structure, exposure to peer bullying, own criminal history, substance use and disease in the family.