Assessment of renewable energy potential in NorthernIraq with an emphasis on solar energy
Kuzey Irak'ta yenilenebilir enerji potansiyelinin güneş enerjisi odaklı olarak değerledirilmesi
  1. Tez No: 899776
  2. Yazar: TAREQ AZIZ DAWOOD AL-MAZROAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULRAZZAK AHMED SALEH AKROOT, PROF. DR. RAMZİ RAPHAEL IBRAHEEM BARWARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmada fosil yakıtlara alternatif olabilmesi, çevreyi kirleticilerden koruyabilmesi ve elektrik fiyatlarının yüksek olması sonucunda elektrik enerjisi üretiminde kullanılabilecek yenilenebilir enerji türleri incelenmiştir. fosil malzemeler ve düşüşleri. Bu araştırmanın odak noktası, güneş enerjisini fosil yakıtlara alternatif olarak ele almaktır. Güneş panellerinin üzerine düşen güneş ışınımı miktarının bilinmesi, bu panellerin verimlerinin bilinmesi ve bunları etkileyen faktörlerin incelenmesi için bir çalışma yapılmıştır. Bir yüzeyi suya batırmanın ve yağmurlu bir günde performans verimliliğini incelemenin yanı sıra, en iyi verimliliğin (hava açık ve paneller temizken) %11,25 olduğu bulundu. Panellerin bir miktar toz veya yağmura maruz kaldıklarında verimlerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Bu nedenle güneş panellerinin sağlıklı çalışması için önemli faktörlerden biri de bu panellerin temizliğini sağlamaktır. Güneş radyasyonu üzerine yapılan bu çalışma, Irak v Kürdistanı ve Erbil bölgesinin güneş enerjisi santralleri kurmaya yetecek kadar güneş radyasyonuna maruz kaldığı sonucuna varmıştır. Son olarak, bu çalışma genel olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının, özellikle de güneş enerjisinin kullanımını desteklemek için Kürdistan hükümetinin - Irak'ta - benimseyebileceği girişimler önermektedir. MATLAB betiği, güneş pillerinin performansını etkileyen çeşitli değişkenleri analiz etmek için Simulink modelini kullanır. İlk kod parçacığı burada bulunur. Panellerin çıkışını elde etmek için komut dosyası toz katsayısını, voltajı, şebeke akımını ve şebeke gücünü kullanır. Daha sonra senaryo, çeşitli radyasyon ve sıcaklık değerleri için sonuçlar çizerek bu değişkenlerin güneş panelleri üzerindeki etkisini göstermektedir. Zaman içindeki güneş radyasyonu değerlerinin 3 boyutlu bir şerit grafiği, bir Excel dosyasından veri içeren ikinci bir kod parçacığı tarafından oluşturulur. Grafikte, X ekseni günü, Y ekseni zamanı ve Z ekseni güneş ışınımının değerlerini gösterir. Fotoğrafta X ekseninin onay işaretleri de var, tarih“ MM / DG”biçiminde gösteriliyor. Son olarak, bu araştırma Irak'taki Kürdistan hükümetinin genel olarak yenilenebilir enerji kaynaklarının, özellikle de güneş enerjisinin kullanımını desteklemek için neler yapabileceğine işaret ediyor. Çalışma, güneş panelleri üzerinde meydana gelen güneş radyasyonu miktarının, panellerin performansını ve verimliliğini etkileyen değişkenlerini incelemiştir. Araştırma ayrıca toz ve yağmurun güneş panellerinin verimliliğini nasıl etkilediğini inceledi ve panellerin temiz kalması gerektiğini keşfetti.Temmuz. Çalışmanın sonuçları, Irak'ın Erbil bölgesi ve Kürdistan Bölgesi'nin güneş enerjisi santralleri inşa etmek için yeterli güneş radyasyonu aldığını gösteriyor. Son olarak araştırma, Kürdistan hükümetinin yenilenebilir enerji kaynaklarının - özellikle güneş enerjisinin - kullanımını teşvik edebileceği eylem planları önerdi.
Özet (Çeviri)
In this research, the types of renewable energies that can be used in the production of electrical energy were studied to be an alternative to fossil fuels, to preserve the environment from pollutants, as well as a result of the high prices of fossil materials and their decline. The focus of this research is on solar energy to take it as an alternative to fossil fuels. A study was made to know the amount of solar radiation falling on the solar panels, the efficiency of these panels, and the study of the factors affecting them. As well as submerging a surface with water and studying the performance efficiency on a rainy day, it was found that the best efficiency (when the weather is clear and the panels are clean) was 11.25%. It has been observed that the panels' efficiency decreases when they are exposed to a quantity of dust or rain. Therefore, one of the important factors in keeping the solar panels working well is to maintain the cleanliness of these panels. This study of solar radiation concluded that vii Iraqi Kurdistan and the Erbil region are exposed to sufficient solar radiation that qualifies them to establish solar power plants. The first code snippet is a MATLAB script that implements a Simulink model to analyze different factors affecting the performance of solar cells. The script takes in irradiation and temperature values and uses a dust coefficient to obtain the outputs of the panels, including grid current, grid voltage, and grid power. The script then plots the results for different irradiance and temperature values, showing these factors' effect on the solar panels' performance. The second code snippet imports data from an Excel file and creates a 3D ribbon plot of solar irradiance values over time. The plot shows the solar irradiance values for different days and times, with the x-axis representing the day, the y-axis representing the time, and the z-axis representing the solar irradiance values. The plot also includes tick labels for the x-axis, showing the date in the format“mmmm/dd”.