Ergenlerde sosyal medya bağımlılığının yaşam anlamı ve aile iklimi ile ilişkisinin incelenmesi
Analyzing the relationship between social media addiction with meaning of life and family climate in adolescents
  1. Tez No: 899777
  2. Yazar: MEHMET ÇETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÜMMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ergenlerde sosyal medya bağımlılığı ile yaşamın anlamı ve aile iklimi değişkenleri arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama türünde tasarlanmış olup araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında lise kademesinde eğitim gören ve kolayda örnekleme yöntemi ile seçilmiş 562 lise öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında; Ergenler İçin Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği, Hayatın Anlamı Ölçeği (Lise Formu), Aile İklimi Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Bu araştırmada kullanılan ölçeklerden elde edilen verilere bağlı olarak yordayıcı tekniklerden standart çoklu doğrusal regresyon analizi, betimsel analiz için ortalama ve Pearson Korelasyon katsayısı; iki grubun karşılaştırılmasında t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniği kullanılmıştır. Bu araştırmada ergenlerde sosyal medya bağımlılığın cinsiyet, sınıf düzeyi, aile tipi, anne-baba tutumu, sosyal medya süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Regresyon analizinden elde edilen bulgular hayatın anlamı değişkeninin toplam ve alt boyut puanlarının tümünün, aile iklimi toplam ve aile içi ilişkisellik ile kuşaklar arası otorite alt boyut değerlerinin doğrusal kombinasyonunun sosyal medya bağımlılığını anlamlı bir düzeyde yordadığını göstermiştir. Yapılan Regresyon analizi açısından aile iklimi ölçeğinin bilişsel uyum alt boyutunun sosyal medya bağımlılığını yordamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between the adolescents' social media addiction and the meaning of life and family climate variables. The research was designed as a relational survey and the study group of the research consists of 562 students studying at the high school level in the 2023-2024 academic year and selected by convenience sampling method. In collecting research data; Social Media Addiction Scale for Adolescents, Meaning of Life Scale High School Form, Family Climate Scale and Personal Information Form created by the researcher were applied. Depending on the data obtained from the scales used in this research, predictive techniques include multiple linear regression analysis, mean and Pearson Correlation coefficient for descriptive analysis; t-test was used to compare two groups, and one-way analysis of variance (ANOVA) technique was used to compare more groups. In this study, it was concluded that social media addiction in adolescents varies significantly according to gender, grade level, family type, parental attitude, and social media duration variables. Findings obtained from the standard regression analysis showed that the linear combination of the total and all sub-dimension scores of the meaning of life variable, family climate total and intra-family relatedness and intergenerational authority sub-dimension values significantly predicted social media addiction. Regression analysis showed that the cognitive adjustment sub-dimension of the family climate scale did not predict social media addiction.