Festival nitelikleri ve deneyim ilişkisi: Kastamonu Araç Yayla Festivali örneği
The relationship of festival qualifications and experience: The case of Kastamonu Araç Highland Festival
  1. Tez No: 899787
  2. Yazar: GAMZE BALCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Festivaller, insanların boş zamanlarını değerlendirdikleri etkinlikler olarak ifade edilmektedir. Etkinlikler arttıkça, festival türleri de artmaktadır. Çeşitlenen festivallere katılımın artmasında, gerçekleştirilen yerlerin nitelikleriyle kişilerin festival deneyimleri önem arz etmektedir. Festival nitelikleri ve deneyimi, memnuniyet ile davranış niyeti üzerinde olumlu etki yaratarak sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Bu doğrultuda gerçekleştirilen bu araştırmanın amacı, festival niteliği ile festival deneyimi, memnuniyet ve davranışsal niyet arasındaki ilişkiyi incelemek ve festivallerin Kastamonu tanıtımına vurgu yapmaktır. Çalışma da, nicel araştırma yöntemi benimsenmiş anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 338 katılımcıya anket uygulanmış. Eksik ve hatalı uygulanan 22 anket çıkarılmıştır. Toplam 316 anket analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında oluşturulan hipotezler, regresyon analiz sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Festival deneyiminin alt boyutları olan bilişsel, fiziksel, duyuşsal katılım ve yenilik yaşama boyutlarının; festival niteliklerini anlamlı bir şekilde etkilediği tespit edilmiştir. Ziyaretçilerin festival deneyimleri ile memnuniyetleri arasında anlamlı bir etki bulunmamış ancak ziyaretçilerin festival deneyimleri davranışsal niyetlerini anlamlı bir şekilde etkilemiştir. Festival nitelikleri ölçeğin frekans analizi sonucunda, festival bölgesinin temiz bulunduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların dinlenmesi için yeterince alan olmadığı ve yöresel kıyafetli insan sayısının yetersiz olduğu belirtilmiştir. Ziyaretçilerin festival deneyimi ölçeğinin frekans analizi sonucunda, kişilerin yeni şeyler öğrendikleri, normal yaşantılarının dışına çıktıkları ve bu deneyimi tekrar yaşamak istedikleri sonucuna ulaşılmıştır. Festival sonunda memnuniyet ve davranışsal niyetleri ise Kastamonu'ya tekrar gelme ve festivale yeniden katılma isteği olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Festivals are defined as activities where people spend their free time. As activities increase, festival types also increase. In the increase in participation in diversified festivals, the qualities of the places where they are held and the festival experiences of the individuals are important. Festival qualities and experiences create a positive effect on satisfaction and behavioral intention and ensure their sustainability. The aim of this research conducted in this direction is to examine the relationship between festival qualities and festival experience, satisfaction and behavioral intention and to emphasize the promotion of festivals in Kastamonu. The study was conducted using the survey technique using the quantitative research method. A survey was applied to 338 participants. 22 surveys that were applied incompletely and incorrectly were removed. A total of 316 surveys were analyzed. The hypotheses created within the scope of the research were evaluated according to the regression analysis results. It was determined that the sub-dimensions of the festival experience, namely cognitive, physical, affective participation and experiencing innovation, significantly affected the festival qualities. No significant effect was found between the festival experiences of the visitors and their satisfaction, but the festival experiences of the visitors significantly affected their behavioral intentions. As a result of the frequency analysis of the festival qualities scale, it was determined that the festival area was clean. It was stated that there was not enough space for the participants to rest and the number of people in local clothes was insufficient. As a result of the frequency analysis of the visitors' festival experience scale, it was concluded that the people learned new things, went beyond their normal lives and wanted to live this experience again. Their satisfaction and behavioral intentions at the end of the festival were determined as the desire to come back to Kastamonu and participate in the festival again.