İncir (Ficus carica L.)'de candidatus phytoplasma aurantifolia etmeninin sebep olduğu biyokimyasal değişikliklerin belirlenmesi
Determination of biochemical changes caused by candidatus phytoplasma aurantifolia in fig (Ficus carica L.)
  1. Tez No: 899796
  2. Yazar: RECVE BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTUĞRUL GÜLDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Ekolojik koşulların uygunluğu nedeniyle incirin en önemli gen merkezlerinden biri olan Türkiye'de dünya incir üretiminin yarısı gerçekleştirilmektedir. Fakat son zamanlarda dünyada birçok bitkide rapor edilen fitoplazma etmenleri, incir ve diğer birçok meyve ağacı gibi ekonomik olarak önemli kültür bitkilerine zarar veren obligat bitki patojenleri bildirilmiştir. Fitoplazmalar, enfekteli bitkilerde floem dokusunun kalbur hücrelerinde yaşar ve buna bağlı olarak fizyolojik bozulma başlatır (aminoasit taşınımı, hormonal denge ve karbonhidrat translokasyonu) ve morfolojik değişimler ortaya çıkar. Fitoplazma etmeni ile incir arasındaki biyokimyasal tepkimeler patojen yönetiminin anlaşılmasında önemlidir. Bu çalışmada doğal olarak Candidatus Phytoplasma aurantifolia ile enfekteli incir yapraklarındaki biyokimyasal tepkiler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Half of the world's fig production is carried out in Turkey, which is one of the most important gene centers of figs due to the suitability of ecological conditions. However, recently, phytoplasma agents have been reported in many plants around the world, and obligate plant pathogens that damage economically important cultivated plants such as figs and many other fruit trees have been reported. Phytoplasmas live in the sieve cells of the phloem tissue in infected plants and, accordingly, initiate physiological deterioration (amino acid transport, hormonal balance and carbohydrate translocation) and morphological changes. Biochemical reactions between phytoplasma and figs are important in understanding pathogen management. In this study, biochemical responses in fig leaves naturally infected with Candidatus Phytoplasma aurantifolia were determined.