Matematik ders kitaplarındaki Geogebra etkinliklerin değerlendirilmesi: özel durum çalışması
Evaluation of Geogebra activities in mathematics textbooks: Special case syudy
  1. Tez No: 899795
  2. Yazar: BEYZA NUR GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇİNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Matematik eğitimi yıllara ayak uydurmuş ve çağımızın getirilerinden olan teknolojiyi kapsamına alarak etkinlikleri ve içeriği bu bağlamda güncellemiştir. Eğitimciler matematiği etkinlikler çerçevesinde öğretmede kalıcı öğrenmeyi sağlama, yaratıcılığı geliştirme, günlük hayat ve matematik gerçeğini öğrencilerine kavratma amacı gütmektedir. Öğretmenlerin amaçları doğrultusunda yaptıkları çalışmalarda elbette ilk başvurdukları kaynak, kılavuz niteliğinde gördükleri ders kitapları olmaktadır. Kazanımların etkinliklerle kurgusallaştırılması, ders kitaplarında yer verilen etkinliklerin teknolojiye hitap etmesi gerekmektedir. Çalışmada Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılması uygun görülen 8. sınıf matematik ders kitaplarında bulunmakta olan dinamik matematik yazılımlarından Geogebra etkinlikleri ele alınmış ve araştırmacı etkinlikleri tasarım ve uygulanabilirlik açısından değerlendirmiştir. Ders öncesi hazırlık ve sınıf ortamında oluşabilecek pek çok parametre ilgili araştırmalar referansıyla incelenmiş ve kitapta verilen Geogebra etkinlikleri ile bir arada değerlendirilerek araştırma yapılmıştır. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve verilerin analiz yönteminde betimsel analiz kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilere bakıldığında etkinliklerde kazanıma uygun olduğu, öğrenme isteğini ve kalıcılığını arttırma amacıyla tasarlandığı fakat sınıf organizasyonu, süre kullanımı, ölçme değerlendirme yöntemi hakkında bilgi vermeği verilerine ulaşılmıştır. Bu durumun sınıfta uygulama aşamasında sorun oluşturacağı ve karışıklıklara yol açacağı öngörüsünde bulunulabilir. Etkinlikler tasarlanırken aşamalar ve imkânlar her yönüyle değerlendirilmediğinden ders kitaplarında verilen Geogebra etkinliklerinin tasarlanmasında yenileme ve düzenleme yapılma gerekliliği doğmaktadır. Bu nedenle ders kitaplarında ve öğretim programlarında etkinliklerin sınıf ortamı, akademik çalışmalar ve imkânlar göz önüne alınarak hazırlanması önerilmektedir. Nitekim uygulama aşamasının da araştırılması ve akabinde gereklilikler ışığında hizmet içi eğitimler ile desteklenerek matematik öğretmenlerine yol gösterilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mathematics education has kept pace with the years and updated the activities and content in this context by including technology, which is one of the benefits of our age. In teaching mathematics within the framework of activities, educatiors aim to provide permanent learning, develop creativity, and make students comprehend the reality of daily life and mathematics. Of course, the first resource that teachers refer to in their work in line with their goals is the textbooks, which they see as a guide. The learning outcomes should be fictionalized with activities and the activities in the textbooks should appeal to technology. In this study, Geogebra activities, one of the dynamic mathematics software available in the 8th grade mathematics textbooks approved for use by the Ministry of National Education, were discussed and the researcher evaluated the activites in terms of design and applicability. Many parameters that may occur in the preparation before the lesson and in the classroom environment were examined with reference to related researches and in the classroom conducted by evaluating the Geogebra activites given in the book together. Document analysis, one of the qualitative research methods, and descriptive analysis were used to analyze the data. When the data obtained in the study were examined, it was found that the activities were appropriate fort he learning outcome, designed to increase the desire to learn and retention, but did not provide information about classrom oganization, time use, and measurement and evaluation method. It can be predicted that this situation will cause problems and confusion during the implementation phase in the classroom. Since the stages and opportunities are not evaluated in every aspect while designing the activities, there is a need for renewal and regulation in the design of Geogebra activities given in the textbooks. For this reason, it is recommended to prepare tha activities in textbooks and curricula by considering the classroom environment, academic studies and opportunities. As a matter of fact, it is suggested that the implementation phase should be investigated and then mathematics teachers should be guided by in service trainings in the light of the requirements.