Ultrasonikasyonun döner kebabın marinasyon süresine ve duyusal niteliklerine etkisi
Effect of ultrasonication on marination time and sensory properties of döner kebab
- Tez No: 899801
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gıda Mühendisliği, Gastronomy and Culinary Arts, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Döner kebap kadim Türk mutfağında en çok sevilen ve en popüler et yemeklerinden birisidir. Yapılan bu çalışma ile döner kebabın duyusal özelliklerinde iyileşme ve marinasyon süresinin kısaltılması planlanmıştır. Çalışmada döner kebap örneği olarak coğrafi işaretli Ağrı Yaprak Döneri seçilmiştir. Araştırmada, kontrol döner kebap örneğine 72 saat marinasyon yapılmıştır. Ayrıca, 30, 60 ve 90 dakika süreyle ultrasonikasyon uygulanan üç döner kebap örneğinin duyusal farklılıkları incelenmiştir. Araştırma verilerini elde etmek için döner kebap örneklerine tekstür profil analizi (TPA) yapılmıştır. Ayrıca döner kebabın görünüş, renk, koku, lezzet, doku-tekstür ve genel beğenilerini tanımlayabilmek için 15 kişilik yarı eğitimli panelist grubuyla duyusal analiz yapılmıştır. Araştırma sonucunda UUD60 (60 dakika ultrasonikasyon uygulanmış döner) örneği görünüş ve koku açısından en beğenilen, UUD90 (90 dakika ultrasonikasyon uygulanmış döner) örneği renk, doku-tesktür ve genel beğeni bakımından en beğenilen döner kebap örneği olmuştur. Lezzet bakımından en fazla beğeni kontrol örneği ve UUD60 örneği almıştır. Duyusal özelliklerde UUD90 örneği ön plana çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Döner kebab is one of the most beloved and popular meat dishes in ancient Turkish cuisine. This study aims to improve the sensory properties of döner kebab and reduce the marination time. The geographically indicated Ağrı Yaprak Döner was selected as the relevence sample for the study. In the research, the control döner kebab sample was marinated for 72 hours. Additionally, the sensory differences of three döner kebab samples subjected to ultrasonication for 30, 60, and 90 minutes were examined. A texture profile analysis (TPA) was conducted on the döner kebab samples to obtain research data. Furthermore, a sensory analysis was performed with a semi-trained panel of 15 people to evaluate the appearance, color, odor, flavor, texture, and overall preference of the döner kebabs. As a result of the study, the UUD60 (döner subjected to 60 minutes of ultrasonication) sample was the most preferred in terms of appearance and odor, while the UUD90 (döner subjected to 90 minutes of ultrasonication) sample was the most preferred in terms of color, texture, and overall liking. In terms of flavor, the control and UUD60 samples received the highest ratings. It was determined that the UUD90 sample stood out in sensory attributes.