Su ve hava soğutmalı termoelektrik jeneratör ve PV/T kollektör çiftlerinin termoelektrik analizi
Thermoelectric analysis of water and air-cooled thermoelectric generator and PV/T collector pair
  1. Tez No: 899802
  2. Yazar: MAAB ADYL BECHIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SELİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu deneysel çalışmada, bir PV panel ve iki farklı soğutma düzenine sahip termoelektrik jeneratörler ile desteklenmiş PV/T kollektörlerin enerji ve ekserji performans iyileştirilmelileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu entegre sistemler“PV/T-TEG1”ve“PV/T-TEG2”olarak adlandırılmış ve farklı soğutma düzenlerine göre tasarlanmıştır. Elde edilen sonuçlar, yenilenebilir enerji sistemlerinin tasarımında önemli katkılar sağlayabilir ve enerji verimliliğini artırma yönünde yenilikçi çözümler sunabilir. Referans PV paneline kıyasla, PV/T-TEG1 ve PV/T-TEG2 kollektörleri sırasıyla %14,7 ve %22,98 daha düşük sıcaklık sağlamıştır. PV/T-TEG2 kollektörü, PV/T-TEG1'den %12 daha düşük bir sıcaklık farkı göstermiştir. Elektriksel güç çıkışı açısından, PV/T-TEG1 ve PV/T-TEG2 sistemleri, referans PV paneline göre sırasıyla %22,5 ve %41,06 artış sağlamıştır. Ayrıca, PV/T-TEG2 kollektörü, PV/T-TEG1'den %15,14 daha fazla güç üretmiştir. Enerji verimliliğinde, PV/T-TEG1 ve PV/T-TEG2 kollektörleri, referans PV paneline kıyasla sırasıyla %52,54 ve %57,76 oranında daha yüksek performans göstermiştir. Ekserji verimliliğinde ise sırasıyla %2,34, %4,39 artış sağlanmıştır. PV/T-TEG2 kollektörü, PV/T-TEG1'den %5,22 daha fazla enerji verimliliği ve %2,5 daha fazla ekserji verimliliği sunmuştur. Sonuç olarak, termoelektrik jeneratörlerin entegrasyonu, PV panellerinin verimliliğinde ve güç üretiminde önemli iyileşmeler sağlamış ve PV/T-TEG2 kollektörü genel olarak en iyi performansı sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the energy and exergy performance improvements of PV/T collectors supported by a PV panel and two different configurated cooling systems with thermoelectric generators have been compared. These integrated systems are named“PV/T-TEG1”and“PV/T-TEG2”and were designed according to different cooling arrangements. The obtained results could provide significant contributions to the design of renewable energy systems and offer innovative solutions to increase energy efficiency. Compared to the reference PV panel, the PV/T-TEG1 and PV/T-TEG2 collectors achieved temperatures that were 14.7% and 22.98% lower, respectively. The PV/T-TEG2 collector showed a temperature difference that was 12% lower than that of the PV/T-TEG1. In terms of electrical power output, the PV/T-TEG1 and PV/T-TEG2 systems provided increases of 22.5% and 41.06%, respectively, compared to the reference PV panel. Additionally, the PV/T-TEG2 collector produced 15.14% more power than the PV/T-TEG1 collector. Regarding energy efficiency, the PV/T-TEG1 and PV/T-TEG2 collectors demonstrated performance increases of 52.54% and 57.76%, respectively, compared to the reference PV panel. For exergy efficiency, the increases were 2.34% and 4.39%, respectively. The PV/T-TEG2 collector provided 5.22% more energy efficiency and 2.5% more exergy efficiency than the PV/T-TEG1 collector. In conclusion, the integration of thermoelectric generators has resulted in significant improvements in the efficiency and power production of PV panels, with the PV/T-TEG2 collector exhibiting the best overall performance.