Yüksekova yöresinde yerel halkın yetiştirdiği köy tavuklarından elde edilen yumurtalar ile bölgede entansif tavuk yetiştiriciliği yapan işletmelerde üretilen yumurtaların kalite özellikler bakımından karşılaştırılması
Comparison of eggs obtained from village chickens raised by local people in Yüksekova region and eggs produced in intensive chicken raising businesses in the region in terms of quality features
- Tez No: 899811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP ATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hakkari Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, Yüksekova yöresinde yerel halkın yetiştirdiği köy tavuklarından elde edilen yumurtalar ile bölgede entansif tavuk yetiştiriciliği yapan işletmelerden üretilen yumurtaların iç ve dış kalite özelliklerinin karşılaştırması amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda, iki farklı deneme grubundan elde edilen toplamda 180 adet yumurtada iç-dış kalitesi ve besin madde değerleri ölçülmüştür. Denemeden elde edilen bulgulara göre, gruplar arasında yumurta boyu, sarı ağırlığı, ak indeksi, Haugh unit ve yumurta kabuk kalınlığı parametreleri bakımından istatistiksel olarak fark olduğu (P0.05).
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to compare the internal and external quality characteristics of eggs obtined from village layer hens raised by local people in the Yüksekova region and eggs produced from enterprises engaged in intensive layer hens breeding in the reqion. İn this context, A total of 180 eggs obtined from two different trial groups were masured in internal-external quality and nutrient values. According to the findings obtined from this study, it was determined that, the egg lenght, yolk weight, albumen index, Hugh unit and egg shell thichness parameters were statistically diferences between the groups (P0.05). As a result of the findings, it was found that there was no difference in the amount of dry matter, crude fat and crude protein of eggs yolk (P>0.05). On the other hand, according to the findings obtined from this study, it was observed that the amounts of Fe, Cu and Mn of yolks were not affected by the growing and feding systems (P>0.05).