Erzurum yöresinde oltu taşı ile üretilen kolyeler üzerine bir araştırma ve yeni kolye tasarımları
- Tez No: 92885
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE ÖZBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
301 ÖZET Günlük hayatın bir parçası olan el sanatları toplumların kültürel kimliklerini yansıtmaktadır. Ustaların elindeki malzeme onların duygu ve düşüncelerinin yanı sıra alın terinin, sabırlarının, el emeklerinin bir parçasıdır. Sık olarak tekrarlandığı gibi el sanatları geçmişten günümüze bir köprü niteliği taşır. Yüzlerce asır önce yaşamış toplumların Kültürel zevklerini bu güne aktaran en belirgin kanıtlarının madeni eşyalar ve takılar olduğu görülmektedir. Takılar öncelikle dinsel amaçlı kullanılırken zamanla süsleme amaçlı kullanılarak insan hayatında yerini almıştır. Yapılan kazılarda elde edilen bulgulardan takı yapım sanatının yurdumuzda da geçmişten günümüze taşındığı görülmektedir. Ülkemizin hemen her yöresinde bu sanatın sürdürüldüğü bilinmektedir. Değerli veya yarı değerli taşlar, ustaların elinde yontularak takılarda yerlerini almışlardır. Ülkemizde Erzurum ilinin Oltu ilçesinde çıkarılan kehribar (Oltu taşı) yöredeki ustalar tarafından yontulup metallerle birleştirilerek veya sade olarak süs eşyası yapımında kullanılmaktadır. Araştırma konusu olarak Erzurum yöresinde Oltu taşı işlemeciliğinin kolyelerdeki kullanımı konu olarak seçilmiştir. Araştırma altı bölüm, kaynakça ve eklerden oluşmaktadır. I. Bölüm olan“Giriş”bölümünde tez konusunun tanımı, seçimi, önemi, sınırlılıkları, araştırma yöntemi anlatılmaktadır. II. Bölümde literatür taraması sonucu elde edilen, konu ile ilgili kaynakların özetleri verilmektedir.302 III. Bölümde literatürden elde edilen bilgiler başlığı altında öncelikle Erzurum ve Oltu ilçesi tanıtılmaktadır. Daha sonra takı sanatının tanımı, önemi, takı çeşitleri, takı yapımında kullanılan araç ve gereçlerin özellikleri, takı üretim ve süsleme teknikleri anlatılarak konu hakkında ön bilgi edinilmesi sağlanmaktadır. IV. Bölüm bulgular ve yorum başlığı altında verilmektedir. Araştırma kapsamına giren Erzurum ili ve Oltu ilçesinde çıkarılan süs taşlan, Oltu taşının ocaktan çıkarılması işlenmesi Oltu taşıyla üretilen ürün çeşitleri hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca Oltu taşı kullanılarak hazırlanan kolyeler; kolye çeşitleri, kolye yapımında kullanılan araçlar, gereçler, yörede kullanılan kolye üretim teknikleri, süsleme teknikleri, kullanılan formlar, yörede kolyelerde kullanılan ölçüler ve kompozisyonlar tespit edilen kolye örnekleri doğrultusunda hazırlanan tablolarla desteklenerek anlatılmaktadır. V. Bölümde araştırma bölgesinde tespit edilen kolye örnekleri verilmektedir. VI. Bölümde araştırma sonucu ve öneriler yer almaktadır. Bölümlerin bitiminde sözlük bulunmaktadır. Araştırma esnasında faydalanılan kaynaklara kaynakça bölümünde yer verilmektedir. Ekler kısmında, bilgilerin toplanmasında kullanılan gözlem fişi örneği, görüşme formu örneği, tasarımlar ve uygulanan ürünlerin ürün tanıtım kartları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
303 ABSTRACT Handicraft which are a part of daily life, leans the cuiturai identity of people. The equipment in the hands of master shows ideas and feelings and also work. As it is often said, handcraf have been a link between past and present. It is known that metallic preciocus necklaces are indications the cuiturai pleasures of people who lived in the past hundreds years ago. Necklaces were using for the religious amis first. But later they were begun to use for ornaments and they took a part in human life. it is seemed, the samples which were found in the excavations, show, the making ornamets by hand was carried from the past to present, in every part of our country this is continued. Precicous or half-preciocus stones are put on the ornagment by chipping in to shape in the skilled people. The Oltu stone which is produced in a town Oltu of Erzurum, is chipped into shape and combined with metals or without metal, is used to meka ornaments. Oltu stone management and usinig in producing ornaments was chosen as researching subject. Researching consists six part, soucrces and additions. I. First part (entrance part); in this part you will find describtion of the subject, important of it and choosing of it, research methods. Also the researching subject was introduced. II. In the second part; the summaries of the souces are given by researching literature.30';- III. In the third part, first of ali Erzurum and its town Oltu are being introduced, at the results which got from the literature. Then necklaces art's describition, its importance, kinds of necklaces, tools and equipments specialities which are used for producing necklaces, necklaces production and decorating techniques are being told. Thus it is provided to have some knowledge about the subject. IV. This part is givenunder explanation and results headline. The researching contain the stones for decorating as Oltu stone, its production, processing, the products which are mode from this stone. Some knowledges are given about it. Apart from this some necklaces and kinds, tool and meterials for making these things, the ways of producing necklaces in the district, decorating techniques, the measurements which are fixed are being told. V. in this part some necklaces samples are given which were fixed in the researching district. VI. in this part the results of researching and proposal are given. At the end of the parts you'll see a glossary, The sources which were benefited are given it the“sources”part. in“joints”you can see a watching chart sample, a meeting form sample, representations, and acknowledgement chart. tC YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÛMAKIASYON MERKEZİ