Öğrencilerde akıllı telefon bağımlılığının incelenmesi: Bir İlçeokulları örneği
Examining smartphone addiction in students: A Districtschools example
  1. Tez No: 899834
  2. Yazar: SERVET ERKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABİT MENTEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bağımlılık herhangi bir kimsenin, herhangi bir madde, etkinlik, nesne veya davranışa hayatının diğer faaliyetlerini dışlayacak ya da kendisine ve başkalarına zihinsel sosyal ya da fiziksel olarak zarar verecek şekilde müptela olma halidir. Çok ve çeşitli bağımlılık türleri yanında önemli bir bağımlılık türünün de teknoloji bağımlılığı olduğu görülmektedir. Günümüzde teknolojik gelişmelerin baş döndürücü şekilde gelişmesi hayatımızın her alanına dâhil olması uzak ve yakın kavramlarını yeniden düşünmemizi gerekli kılmıştır. Cep telefonu teknolojisindeki hızlı gelişmeyle beraber, geçmiş dönemlerde birini aramak ya da birine mesaj atmak için ilk zamanlarda kullanılan standart cep telefonları yerini, günlük hayatımızı çok daha kolaylaştıran son teknoloji akıllı telefonlara bırakmıştır. Ancak öte yandan yaşamın ayrılmaz bir parçası durumuna gelen akıllı telefonlara yönelik bağımlılıkların da giderek yükseliş gösterdiği, bunun okul öncesi dönemlere kadar gerilere gittiği görülmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı 2022-2023 eğitim öğretim yılı Tunceli ili Hozat ilçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokul ve lisede öğrenim görmekte olan öğrencilerin akıllı telefon kullanım düzeyinin öğrencilerin bazı demografik özelliklerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Nicel araştırma kapsamında genel tarama modelinde desenlenen araştırmanın verileri Kwon ve arkadaşları tarafından geliştirilen ve Noyan ve arkadaşlarınca Türkçeye uyarlanan“Akıllı Telefon Bağımlılık Ölçeği Kısa Formu (ATBÖ-KF)”Mayıs- Haziran 2023 tarihleri arasında yüz yüze uygulanarak toplanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılan ölçeğin parametrik testlerin kullanılmasına uygun olduğu görülmüş ve analizlerinde frekans, yüzdelik, aritmetik ortalama gibi test analizleri yanında, farkın anlamlılığı için T Testi ve Tek Yönlü Varyans analizi istatistiksel veri analiz tekniklerinden yararlanılarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Addiction is the state of being addicted to any activity, substance, object or behavior in a way that excludes other activities of one's life or causes physical, mental or social harm to one self and others. In addition to many and various types of addiction, it seems that an important type of addiction is technology addiction. Today, the dizzying development of technological developments and their inclusion in every aspect of our lives has made it necessary for us to rethink the concepts of far and near. With the rapid development in mobile phone technology, the standard mobile phones used in the past to call someone or send a message to some one have been replaced by state-of-the-art smart phones that make our daily lives much easier. However, on the other hand, it is seen that addiction to smartphones, which have become an integral part of life, is on the rise, and this goes back to pre-school periods. In this context, the aim of the research was determined to examine whether the smart phone usage level of student sstudying in secondary and high school saffiliated to the National Education Directorate of Tunceli province Hozat district in the 2022-2023 academic year varies significantly according to some demographic characteristics of the students. Within the scope of quantitative research, the data of the research designed in the general survey model were collected by applying the“Smartphone Addiction Scale Short Form (ATBÖ-SF)”, developed by Kwon et al. and adapted to Turkish by Noyan et al., face to face between May and June 2023. The scale, for which validity and reliability studies were conducted, was found to be suitable for the use of parametrictests, and in addition to test analyzes such as frequency, percentage, arithmetic mean, T Test and One-Way Variance Analysis were used to determine the significance of the difference using statistical data analysis techniques.