Doğal afetlerin siyasal güven üzerine etkileri: Kahramanmaraş depremleri örneği
The effect of natural disasters on political confidence: The Example of Kahramanmaraş eartquakes
- Tez No: 899835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURAN ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremler, Türkiye afet tarihinde unutulmayacak sonuçları doğurmuş ve etkilerinin izlerini de hala devam ettirmektedir. Türkiye saatiyle 04.17 'de ve 13.24'te (Mw: 7.7 ve Mw: 7.6) merkez üssü Pazarcık- Kahramanmaraş ve Elbistan-Kahramanmaraş olan iki deprem yaşanmıştır. Bu deprem dolayısıyla, Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Elazığ ve Kilis şehirlerini etkilemiştir. 11 ilin etkilendiği bu deprem sonucunda çok büyük can kayıpları, ekonomik etkiler, sosyolojik ve psikolojik etkiler meydana gelmiştir. Afetlerin tabii olaylar olduğundan hareketle ''insan'' etkisinin afet üzerinde etkili olduğu bilinmektedir. Afeti tanımlarken insanın etkilenmesi ön koşul olmaktadır. Dünya genelinde yaşanan doğal olayların büyük bir bölümü ise doğal afetlere dönüşmektedir. Kahramanmaraş Depremleri ise 14 milyona yakın insanı etkilemiş ve bir krize dönüşmüştür. Depremin sonucu ise afetin büyüklüğü itibariyle oldukça büyük olmuştur. Bu nedenle, Maraş Depremlerinden sonra kişilerin değişen siyasi güven algısı ve tercihleri çalışma özelinde belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye afet tarihi açısından oldukça büyük olan bu depremin sonuçlarını analiz etmek, depremin etkilediği alanlara değinmek ve Kahramanmaraş Depremleri özelinde siyasi güveni ölçmek çalışmanın özünü oluşturan temel unsurlar olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The February 6,2023 eartquakes had unforgettable consequences in Turkey's disaster history. The traces of its effects still continue. Two eartquakes occurred at 4.17 a.m. and 13.24 p.m. Turkey time (Mw:7.7 and Mw:7.6), with epicenters in Pazarcik-Kahramanmaras and Elbistan-Kahramanmaras. This eartquake affected the cities Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Şanlıurfa, Osmaniye, Adana, Elazığ and Kilis. As a result of the eartquake, which affected 11 provinces, huge losses of life, economic effects, sociological and psychological effects occurred. Since disasters are natural events, it is known that the ''human effect'' has an impact on the disaster. When defining disaster, human impact is a prerequisite. Most of the natural events occurring around the world turn into natural disasters. The Kahramanmaras Earthquakes affected nearly 14 million people and turned into a crisis. The result of the earthquake was quite large in terms of the magnitude of the disaster. For this reason, people's changing perception of political trust and preferences after the Kahramanmaras Earthquakes were tried to be determined specifically for the study. Analyzing the results of this earthquake, which is quite large in terms of Turkey's disaster history, touching on the areas affected by the earthquake and measuring political trust in the specific case of the Kahramanmaras Earthquakes, are the basic elements that form the essence of the study.