Yapım projelerinde inovasyon ekosistemi: Çoklu durum sentezi
Innovation ecosystem in construction projects: Multiple case synthesis approach
  1. Tez No: 899845
  2. Yazar: CANSU GÜLSER EROĞUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Yapım sektörü, üretim ve istihdam kapasitesi ile ekonominin temel taşlarından biridir. Türkiye'de ve global ölçekteki faaliyetleriyle ülke kalkınmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Ancak, sektörün geleneksel proje tabanlı yapısı, uzun vadeli ilişkiler ve projelerin ötesine geçen teşviklerin oluşturulması konusunda dezavantajlar yaratmaktadır. Bu yüksek lisans tezi, Türkiye yapım projelerinde inovasyon ekosistemi yaklaşımını incelemekte ve bu sektördeki yenilikçi değer üretimi ile süreçlerin nasıl desteklenebileceğini araştırmaktadır. Literatürde çoğunlukla yurt dışındaki projeler üzerinden yapılan çalışmaların aksine, bu tez Türkiye'deki yapım projelerine odaklanmaktadır. Bu çerçeve, inovasyonun nasıl ortaya çıktığını, yaygınlaştığını ve sürdürülebilir hale geldiğini anlamak için çoklu durum sentezi yöntemini kullanarak derinlemesine incelenmiştir. İnovasyon ekosistemi, yeniliklerin ortaya çıkmasını ve yayılmasını destekleyen dinamik bir yapıdır. Bu ekosistem; şirketler, tedarikçiler, müşteriler, akademik kurumlar ve devlet gibi çeşitli aktörlerden oluşur. Araştırmanın amacı, yapım projelerinde inovasyon ekosisteminin bileşenlerini belirlemek ve bu bileşenlerin birbirleriyle olan ilişkilerini incelemektir. Bu kapsamda, Türkiye'deki yapım projeleri özelinde beş farklı proje ele alınmış ve bu projeler üzerinden inovasyon süreçleri ve inovasyon ekosistemleri analiz edilmiştir. Çalışma, nitel analiz yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Örneklem olarak seçilen projeler, inovatif özelliklere sahip projelerdir ve yine literatürde bahsedilen inovatif proje kriterlerine göre seçilmiştir. Veriler, literatür taraması ve yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Toplanan veriler, içerik analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Çalışma, yapım projelerinde inovasyon ekosisteminin başarılı bir şekilde işler hale gelmesi için kritik öneme sahip bileşenleri ve bu bileşenler arasındaki ilişkileri ortaya koymaktadır. Özellikle, işbirliği, fikir ve bilgi paylaşımı, ilişkiler, düzenleme ve standartlar, kurumsal kaynakların kalitesi, resmi olmayan yönetişim şekli ve proje yönetimi yetkinlikleri gibi faktörlerin inovasyon sürecini doğrudan etkilediği belirlenmiştir. Tez, yapım projelerinde inovasyon ekosisteminin geliştirilmesi için stratejik önerilerde bulunmaktadır. İnovasyon süreçlerinin etkin bir şekilde yönetilmesi için önerilen çerçeve, sektördeki paydaşlar arasında daha güçlü işbirlikleri ve bilgi akışının sağlanmasını hedeflemektedir. Ayrıca, politika yapıcılar ve sektör liderleri için de yol gösterici niteliğe sahiptir. Tezin sonuçları, Türkiye yapım projelerinde inovasyon ekosisteminin başarılı bir şekilde oluşturulması ve sürdürülebilmesi için gerekli bileşenleri ve stratejileri ortaya koymaktadır. Bu tez, Türkiye yapım projelerinde inovasyon ekosistemini anlamak ve geliştirmek isteyen araştırmacılar, sektör profesyonelleri ve politika yapıcılar için değerli bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector is one of the cornerstones of the economy due to its production and employment capacity. It makes significant contributions to the country's development through its activities both in Turkey and on a global scale. However, the project-based nature of the sector creates disadvantages in establishing incentives that go beyond long-term relationships and projects. This master's thesis examines the innovation ecosystem approach in the Turkish construction sector and investigates how innovative value creation and processes in this sector can be supported. Unlike most studies in the literature that focus on projects abroad, this thesis focuses on the Turkish construction sector. This framework has been deeply examined using the multiple case synthesis method to understand how innovation emerges, spreads, and becomes sustainable. The innovation ecosystem is a dynamic structure that supports the emergence and dissemination of innovations. This ecosystem consists of various actors such as companies, suppliers, customers, academic institutions, and the government. The aim of the research is to identify the components of the innovation ecosystem in the construction sector and to examine the relationships between these components. In this context, five different projects specific to the Turkish construction sector have been analyzed, and innovation processes and innovation ecosystems have been examined through these projects. The study was conducted using the qualitative analysis method. The projects selected as samples are innovative projects and were chosen according to the innovative project criteria mentioned in the literature. Data were collected through literature review and structured interviews. The collected data were evaluated using content analysis. The study reveals the critical components necessary for the innovation ecosystem to function successfully in the construction sector and the relationships between these components. It was found that factors such as collaboration, idea and knowledge sharing, relationships, regulations and standards, the quality of institutional resources, informal governance structures, and project management competencies directly affect the innovation process. The results of the thesis reveal the necessary components and strategies for successfully establishing and maintaining the innovation ecosystem in the Turkish construction sector. Furthermore, suggestions regarding the current situation and potential development areas of the sector are presented. This thesis is a valuable resource for researchers, industry professionals, and policymakers who wish to understand and develop the innovation ecosystem in the Turkish construction sector.