Türk Ceza Hukukunda görevi yaptırmamak için direnme
Previntion of public duty in Turkish Criminal Law
  1. Tez No: 899852
  2. Yazar: SERHAT RUHAN KARADAĞ
  3. Danışmanlar: DR. RAMAZAN BARIŞ ATLADI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Devletin, toplum hayatına girmesi ve faaliyetlerinin artması sebebiyle kamusal faaliyetlerin aleyhine işlenen suçlar da artmıştır. Yasa koyucu, toplumun ortak menfaatlerinin sağlanabilmesi ve kamusal faaliyetlerin gerektiği gibi yerine getirilebilmesi için 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu m.265'te görevi yaptırmamak için direnme suçuna yer vermiştir. Kamu idaresinin güvenilirliğine ve işleyişine karşı bir suç olan görevi yaptırmamak için direnme suçu; 5237 sayılı yasayla, mülga 765 sayılı yasanın aksine bir maddede düzenlenerek dağınıklığa son verilmiştir. Çalışmamızda; TCK m.265' te yer alan görevi yaptırmamak için direnme suçunun unsurlarına ilişkin gerekli değerlendirmeler yapılmış ve öğretideki farklı görüşlere yer verilmiştir. Çalışmamız kapsamında teorik bilgilerin yanı sıra Yargıtay içtihatlarından da sıkça yararlanılarak hem teorik hem de pratik açıdan bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increased involvement of the state in societal life and its activities, crimes against public activities have also risen. In order to ensure the common interests of society and the proper execution of public activities, the legislator introduced the offense of resisting the performance of duties in Article 265 of the Turkish Penal Code no. 5237. This crime, which goes against the reliability and functioning of public administration, was regulated in a specific article under Law No. 5237, unlike the repealed Law No. 765, bringing an end to disarray. In our study, necessary evaluations regarding the elements of the offense of resisting the performance of duties in TPC Article 265 have been made, and different opinions in doctrine have been addressed. Alongside theoretical information, our study includes both theoretical and practical evaluations by frequently utilizing precedents from the Court of Cassation.