Sosyal girişimciliğin istihdama etkileri
Effects of social entrepreneurship on employment
  1. Tez No: 899851
  2. Yazar: TUNCER MERTCAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACİ YUNUS TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Çalışma İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüz çalışma hayatında, sosyal girişimcilik sadece ekonomik büyüme değil, aynı zamanda toplumsal etki yaratma amacını öne çıkarmaktadır. Bu yaklaşım, sadece kâr hedeflemek yerine toplumsal sorunların çözümüne odaklanarak daha geniş bir bakış açısı sunmaktadır. Çalışma, sosyal girişimciliğin istihdama etkilerini hem Türkiye hem de dünya genelinde inceleyerek, sosyal girişimciliğin ekonomik kalkınma ve istihdam üzerindeki potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Sosyal girişimciliğin yükselen önemi, sadece kâr amacı gütmeyen organizasyonları değil, aynı zamanda istihdam yaratma potansiyeli ile de dikkat çekmektedir. Çalışma, sosyal girişimciliğin istihdam üzerindeki etkilerini anlamak ve dünya genelindeki başarı örneklerini Türkiye bağlamında değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, sosyal girişimciliğin istihdam üzerindeki etkilerini anlamak ve bu etkilerin ekonomik kalkınmaya katkısını inceleyip aynı zamanda, dünya genelinden örneklerle Türkiye'nin sosyal girişimcilik alanındaki potansiyelini ortaya koymaktır. Sosyal girişimcilik, sadece geleneksel iş modelleriyle sınırlı olmayan bir iş yapma yaklaşımıdır. Çalışma, sosyal girişimciliğin istihdam yaratma ve ekonomik kalkınmaya olan etkilerini vurgulayarak, bu alandaki stratejilerin geliştirilmesine ve sosyal girişimciliğin yaygınlaştırılmasına katkı sağlamayı amaçlamıştır. Çalışma, sosyal girişimciliğin dünya genelindeki istihdam modellerini ve bu modellerin başarılarını değerlendiren bir literatür taraması içermektedir. Türkiye özelindeki sosyal girişimcilik faaliyetlerinin de incelenmesi, tezin kapsamlılığını artırmıştır. Çalışma, nitel yöntem kullanarak gerçekleştirilmiştir. Nitel veriler ile sosyal girişimciliğin istihdam üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Çalışma, sosyal girişimciliğin Türkiye ve dünya genelindeki istihdam üzerindeki olumlu etkilerini ortaya koyarak, bu alandaki potansiyeli güçlendirmek için öneriler sunmayı hedeflemiştir. Sosyal girişimciliğin ekonomik ve toplumsal kalkınmaya olan katkılarını vurgulayarak, bu alandaki araştırmalara ve politika oluşturmaya yönelik çabaları desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
In today's working life, social entrepreneurship highlights the aim of creating not only economic growth but also social impact. This approach offers a broader perspective by focusing on solving social problems rather than just targeting profit. The study aimed to evaluate the potential of social entrepreneurship on economic development and employment by examining the effects of social entrepreneurship on employment both in Turkey and around the world. The rising importance of social entrepreneurship attracts attention not only with its non-profit organizations but also with its potential to create employment. The study was conducted to understand the effects of social entrepreneurship on employment and to evaluate success examples from around the world in the context of Turkey. The main purpose of this study is to understand the effects of social entrepreneurship on employment and to examine the contribution of these effects to economic development and, at the same time, to reveal Turkey's potential in the field of social entrepreneurship with examples from around the world. Social entrepreneurship is an approach to doing business that is not limited to traditional business models. The study aimed to contribute to the development of strategies in this field and the dissemination of social entrepreneurship by emphasizing the effects of social entrepreneurship on employment creation and economic development. The study includes a literature review that evaluates the employment models of social entrepreneurship around the world and the success of these models. Examining social entrepreneurship activities specific to Turkey has increased the comprehensiveness of the thesis. The study was carried out using qualitative method. The effects of social entrepreneurship on employment were evaluated with qualitative data. The study aims to reveal the positive effects of social entrepreneurship on employment in Turkey and around the world and to offer suggestions to strengthen the potential in this field. Emphasizing the contributions of social entrepreneurship to economic and social development, he supported research and policy-making efforts in this field.