8 haftalık sportif rekreasyon katılımının ev hanımlarında psikolojik iyi oluş ve rekreasyon fayda algısı üzerine etkisi
The effect of 8 weeks of sportive recreation participation on psychological well-being and perception of recreation benefit in housewives
- Tez No: 899899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN GÜMÜŞGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ev hanımlarının anne, eş gibi sosyal rollerinin getirdiği yükümlülükler ile ev işlerinden sorumlu olmaları nedeniyle çeşitli faaliyetlere katılımları ve boş zamanlarının sınırlı olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı, 8 haftalık mat pilatesi ve trambolin sportif rekreasyon uygulamalarının ev hanımlarında psikolojik iyi oluş ve rekreasyon fayda algısı üzerine etkisinin belirlenmesidir. Çalışmaya Kütahya ilinin Tavşanlı ilçesinde bulunan ev hanımları katılmıştır. Çalışmaya katılan gruplar 21 deney ve 21 kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubunda yer alan katılımcılar 8 hafta boyunca haftada 3 gün spor salonunda bulunup spor eğitmeni eşliğinde egzersizlere katılmış kontrol grubu ise günlük yaşantısına aynı şekilde devam etmiştir. Araştırmada, Diener ve ark. (2010) tarafından geliştirilen, Türkçe'ye uyarlama çalışması ise Telef (2011; 2013) tarafından yapılan Psikolojik İyi Oluş Ölçeği ve Ho (2008) tarafından geliştirilip Akgül ve ark. (2018) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılarak Türkçe 'ye uyarlanan Rekreasyon Fayda Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde, frekans analizleri, ;Bağımsız Örneklem T-Testi ve Bağımlı Örneklem T-Testi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, deney grubunun dâhil olduğu 8 haftalık sportif rekreasyon uygulamaları sonrasında grupların ön test ve son test puanları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been seen that housewives' participation in various activities and leisure time are limited due to the obligations of their social roles such as mother, wife and being responsible for housework. The aim of this study was to determine the effect of 8-week mat pilates and trampoline sportive recreation practices on psychological well-being and recreation benefit perception in housewives. Housewives in Tavşanlı district of Kütahya province participated in the study. The groups participating in the study were divided into two groups, 21 experimental and 21 control groups. The participants in the experimental group were in the gym 3 days a week for 8 weeks and participated in exercises accompanied by a sports instructor, while the control group continued their daily lives in the same way. In the study, Psychological Well-Being Scale developed by Diener et al. (2010) and adapted to Turkish population by Telef (2011; 2013) and Recreation Benefit Scale developed by Ho (2008) and adapted to Turkish population by Akgül et al. (2018) were used. Frequency analyses, Independent Sample T-Test and Dependent Sample T-Test were applied to analyse the data. According to the data obtained, the pre-test and post-test scores of the groups were compared after the 8-week sportive recreation practices in which the experimental group was included.