Sportif rekreasyon amaçlı fitness merkezlerinden faydalanan bireylerin serbest zaman doyum ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between leisure satisfaction and life satisfaction of individuals benefiting from fitness centers for sporty recreational purposes
  1. Tez No: 929577
  2. Yazar: DURAN IĞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT GÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmanın amacı sportif rekreasyonel amaçlı fitness merkezlerinden faydalanan bireylerin Serbest zaman ve Yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemini Bartın ilinde ikamet eden 180'i erkek ve 128'i kadın (25,9±8.18 yıl) olmak üzere toplamda 308 birey oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formunun yanı sıra katılımcıların serbest zaman doyumlarının değerlendirilmesi için Beard ve Ragheb (1992)'in geliştirdiği, Gökçe ve Orhan (2011)'ın Türkçe'ye uyarlamış olduğu 'Serbest Zaman Doyum Ölçeği' yaşam doyum düzeylerinin belirlenebilmesi için ise Diener vd. (1985) tarafından geliştirilen ve Köker (1991) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 23,0 paket programında analiz edilmiştir. İki gup arasındaki farklılığı belirlemek t testi üç ya da daha fazla gruplar arasındaki farklılıkları tespit etmek için ise ANOVA testi uygulanmıştır. Değişkenler arası ilişki belirlemek için Pearson korelasyon analizi kullanılırken hata payı, 05 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between free time and life satisfaction of individuals who benefit from fitness centers for sportive recreational purposes. The sample of the study consists of 308 individuals, 180 male and 128 female (25.9±8.18 years) residing in Bartın province. In addition to the Personal Information Form prepared by the researcher as the data collection tool in the study, the“Free Time Satisfaction Scale”developed by Beard and Ragheb (1992) and adapted to Turkish by Gökçe and Orhan (2011) was used to evaluate the free time satisfaction of the participants and the“Life Satisfaction Scale”developed by Diener et al. (1985) and adapted to Turkish by Köker (1991) was used to determine the life satisfaction levels. The obtained data were analyzed using the SPSS 23.0 package program. To determine the difference between two groups, t test was applied, and to determine the difference between three or more groups, ANOVA test was applied. While Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between variables, the margin of error was determined as .05.