Ebeveyn destekli ilkokula hazırlık programının yabancı uyruklu çocukların okula uyumuna etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of parental supported primary school preparation program on the school adjustment of foreign children
- Tez No: 899898
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF MERCAN UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Araştırmada yabancı uyruklu çocukların ilkokula hazırbulnuşluk düzeylerini yükseltmek için ebeveyn destekli eğitim programı hazırlanmıştır. Bu araştırmanın amacı okul öncesi eğitim kurumuna devam eden ve bir sonraki yıl ilkokula başlayacak olan yabancı uyruklu çocukların okula uyum düzeylerini arttırmak için hazırlanan“ Ebeveyn Destekli İlkokula Hazırlık”programının etkisini değerlendirmektir. Örneklemi Samsun ili merkez ilçelerdeki resmi bağımsız anaokullarında ve anasınıflarında okul öncesi eğitime devam eden ve bir sonraki yıl ilkokula başlayacak olan 5-6 yaş grubundaki 49 yabancı uyruklu çocuk oluşturmaktadır. Aynı zamanda çocukların ebeveynleri ve öğretmenlerine ulaşılmıştır. Örneklem belirlenirken amaçlı örneklem yöntemlerinden ölçüt örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamında deney grubunda yer alan yabancı uyruklu çocuklara araştırmacı tarafından dokuz hafta boyunca haftada iki gün olmak üzere toplamda 28 etkinlikten oluşan“Ebeveyn Destekli İlkokula Hazırlık”programı uygulanmıştır. Ayrıca çocukların ebeveynlerine ise haftada bir gün eğitim verilmiştir. Araştırmada veri toplamak için Peabody Resim ve Kelime Testi, Çocuk Akran İlişkileri Öğretmen Değerlendirme Ölçeği, Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği, Gelişimsel İlkokula Hazırbulunuşluk Ölçeği, İlkokula Hazırblunuşluk Ölçeği ve Okula Uyum Öğretmen Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda eğitime katılan ebeveynler ve öğretmenler ile görüşmeler yapılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde SPSS 21.0 paket programı kullanılmıştır. Çocukların okula hazırbulunuşluk ve uyum düzeylerini arttırmak için hazırlanan“Ebeveyn Destekli İlkokula Hazırlık”programının çocukların ilkokula hazırbulunuşluk düzeylerini anlamlı derecede artırdığı, dil becerilerini, akran ilişkilerini ve sosyal becerilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, a parent supported education program was prepared to increase the primary school readiness levels of foreign children. The aim of this research is to evaluate the effect of the“Parent Supported Primary School Preparation”program, which is prepared to increase the school adaptation levels of foreign children who attend pre-school education institutions and will start primary school the next year. The sample consists of foreign children aged 5-6 who attend pre-school education in official independent kindergartens and kindergartens in the central districts of Samsun province and will start primary school the following year. A total of 49 foreign children were reached. At the same time, the children's parents and teachers were reached. The criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to determine the sample. In the study, the“Parent Supported Primary School Preparation”program, consisting of a total of 28 activities, two days a week for nine weeks, was applied by the researcher to the foreign children in the experimental group. In addition, the children's parents were given training one day a week. Peabody Picture and Vocabulary Test, Child Peer Relations Teacher Evaluation Scale, Social Skills Evaluation Scale, Developmental Primary School Readiness Scale, Primary School Readiness Scale, and School Adjustment Teacher Evaluation Scale were used to collect data in the study. At the same time, interviews were held with the parents and teachers who participated in the training. SPSS 21.0 package program was used to analyze the study data. It is seen that the“Parent Supported Primary School Preparation”program, prepared to increase children's school readiness and adaptation levels, significantly increases students' primary school readiness levels. It has been concluded that it has positively affects to the children's language skills, peer relations and social skills.