Financialization and the state: Elaborations on the turkish case
Finansallaşma ve devlet: Türkiye örneği
- Tez No: 899903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN TOPAL, DOÇ. DR. GALİP YALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez, devlet finansallaşması kavramını ve Eleştirel Makro Finans (EMF) yaklaşımının riskten arındıran, güvence veren ya da garanti veren devlet olarak çevrilebilecek olan“de-risking state”kavramsallaştırmasını Türkiye kapsamında incelemektedir. Neoliberal birikim rejiminin, birikim stratejisi olarak karşımıza çıkan finansallaşma, Türkiye'de kendine özgü dinamiklerle şekillenerek Türkiye'deki finansal dönüşümü başlatmıştır. Böylesi bir dönüşümün devletin yeniden yapılandırılmasına da yol açtığı açıktır. Dolayısıyla, bu tezde Türkiye'de finansal dönüşüm kapsamında devletin yeniden yapılandırılmasına ilişkin bir tartışma yürütülmüştür. EMF yaklaşımı da devlet finansallaşması kavramına yaptığı katkı ve Türkiye'deki gelişmelerle görünürdeki uyumluluğu nedeniyle Türkiye örneğini anlamak adına analizde kullanılmıştır. Bu bağlamda, kamu-özel iş birliklerinin dönüşümü devlet finansallaşmasının bir göstergesi olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the prevalent concept of the financialization of the state in the literature along with the de-risking state conceptualization within Critical Macro Finance (CMF), specifically in the context of Turkey. Financialization, which emerged as a strategy under the neoliberal accumulation regime, developed its unique dynamics in Turkey and launched the country's financial transformation. The thesis explores the restructuring of the Turkish state in accordance with this transformation. Consequently, it conducts a comprehensive discussion on the financialization and the state in Turkey. The CMF approach is employed to analyze the Turkish case due to its contributions to the understanding of the transformation of the state and its apparent relevance to current developments in Turkey. Within this framework, the transformation of public-private partnerships is presented as an indicator of specific changes.