Magnesia ad Maeandrum mimari bezemeleri - anthemion dekorasyonu
Architectural decorations of Magnesia ad Maeandrum - anthemion decoration
  1. Tez No: 899904
  2. Yazar: BÜŞRA ADALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖRKEM KÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Magnesia ad Maeandrum Mimari Bezemeleri - Anthemion Dekorasyonu" başlıklı yüksek lisans tezinin birinci bölümünde Magnesia ad Maeandrum antik kentinin coğrafi konumu, kuruluşu ve kazı tarihçesi sunulmuştur. Tezin ikinci bölümünde; Magnesia ad Maeandrum kenti içerisindeki yapılarda ve mimari fragmanlarda yer alan anthemion dekorasyonu incelenmiş, üçüncü bölümünde ise Magnesia'daki yapılarda yer alan anthemion dekorasyonunun stilistik karşılaştırması yapılmış ve bu sonuçlar ışığında saptanan sonuçlar ile kentteki yapı faaliyetleri değerlendirilmiştir. Tez kapsamında kent içerisindeki 7 yapıya ait mimari bloklar ve bu bloklara ait olabileceği düşünülen fragmanlar stilistik açıdan değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler sonucunda gözler önüne serilen farklılıklar, yapılarda farklı ustaların çalışabileceği veya farklı dönemlerde imar faaliyetlerinin yürütülmüş olabileceği yorumunu yapmamıza olanak sağlamıştır. Ayrıca Hellenistik Dönem özelliklerinin yanı sıra Roma Dönemi'ne tarihlendirilen stil özelliklerinin saptanması, kentte bu dönemde ciddi bir yapı faaliyetlerin yürütüldüğünü ortaya çıkarmıştır. Anahtar Sözcükler Magnesia ad Maendrum, Mimari Bezemeler, Hellenistik, Roma, Anthemion Dekorasyonu, Lotus, Palmet
Özet (Çeviri)
The scope of the thesis titled“Magnesia ad Maeandrum Architectural Decorations - Anthemion Decoration”is as follows. In the first part of the thesis, the geographical location, foundation and excavation history of the ancient city of Magnesia ad Maeandrum are presented. In the second part of the thesis; The Anthemion Decoration in the buildings and architectural fragments in the City of Magnesia ad Maeandrum was examined, and in the third part, a stylistic comparison of the Anthemion decoration in the buildings of Magnesia was made and in the light of these informations the results and building activities in the city were evaluated. Within the scope of the thesis, architectural blocks belonging to 7 buildings in the city and fragments thought to belong to these blocks were evaluated stylistically. The differences revealed as a result of this evaluation allow us to comment that different masters may have worked on the buildings and that the buildings may have developed in different periods. In addition, the detection of style features dating back to the Roman Period, as well as Hellenistic period features, revealed that serious building activities were carried out in the city during this period. Key Words Magnesia ad Maendrum, Architectural Decoration, Hellenistic Period, Roman Period, Anthemion Decoration, Lotus, Palmette