Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Padlet'in yazma becerisine ve tutumuna etkisi
The effect of Padlet on writing skills and attitude in teaching Turkish as a foreign language
- Tez No: 899916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GÖÇEN ÖZDEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yüzyıllardır bireyler hem iletişim kurmak hem de gelecek nesillere kültürlerini aktarmak için dile ihtiyaç duymuşlardır. Zamanla farklı bireylerin de dillerini, kültürlerini, yaşayışlarını öğrenmek isteyen toplumlarda yabancı dil öğrenme ihtiyacı hissedilmiştir. Yabancı dil öğretiminde öğrenme sürecini hızlandırmak ve kolaylaştırmak için birçok farklı yöntemden yararlanılmıştır. İlerleyen teknoloji, yabancı dil öğretimi sürecini en çok etkileyen unsur olmuş ve öğrenicilerin dört temel dil becerisini geliştirmek, dersleri daha etkili duruma getirmek amacıyla birçok teknoloji tabanlı uygulama ortaya çıkmıştır. Özellikle de Web 2.0 araçları, yabancı dil öğretiminde büyük bir öneme sahip olmuştur. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde de farklı amaçlarla teknolojiden ve web araçlarından yararlanılmaktadır. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde sevilmeyen, edinilmesi en zor dil becerilerinden olan ve diğer dil becerilerine göre en son öğrenilen yazma becerisinin geliştirilmesi için de web araçlarından yararlanılması önemli bir ihtiyaç hâline gelmiştir. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde yazma becerisinin geliştirilmesi amacıyla kullanılan farklı web araçları bulunmaktadır. Bu araçlardan biri olan Padlet iş birlikli öğrenmeyi sağlayan çevrim içi bir yazı panosu uygulamasıdır. Yabancı dil öğretiminde Padlet kullanımının öğrenicilerin yazma becerisine ve tutumuna etkisini ortaya koyan birçok araştırma bulunmaktadır. Alan yazını incelendiğinde yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Padlet kullanımının öğrenicilerin yazma becerisine ve tutumuna etkisinin ne olduğunu inceleyen ve bu etkinin nasıl olduğunu araştıran bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bağlamda araştırmada“Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Padlet kullanımının yazma becerisi ile tutumuna etkisi nedir ve nasıldır?”sorusuna cevap aramak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın nicel araştırma bölümünde Padlet kullanımının Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin yazma becerisine ve tutumuna etkisi deneysel bir araştırma ile ölçülmüştür. Araştırmanın deney ve kontrol grubu B2 seviyesinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen toplam 30 öğreniciden oluşmuştur. Çalışmanın veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Yazma Becerisini Değerlendirme Ön Testi”ve“Yazma Becerisini Değerlendirme Son Testi”ile Melanlıoğlu'na ait (2021)“Türkçeyi Yabancı Dil Olarak Öğrenenler İçin Yazma Tutumu Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programıyla çözümlenmiştir. Çalışmanın nitel araştırma kısmında ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, deney grubunda yer alan 15 öğrenici oluşturmuştur. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen“Padlet Etkinliğini Değerlendirme Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırmanın sonunda yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde Padlet kullanımının öğrenicilerin yazma becerisine olumlu etki ettiği ancak deney grubu ve kontrol grubunun yazma becerileri karşılaştırıldığında bu olumlu etkinin gruplar arasında anlamlı bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanında araştırmada Padlet kullanımının yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin yazma tutumuna da olumlu etki ettiği bulgulanmıştır. Yazma tutumuna yönelik bu olumlu etkinin deney ve kontrol grupları arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık oluşturduğu görülmüştür. Araştırma kapsamında yazma becerisine ve tutumuna yönelik tespit edilen bu olumlu etkinin nasıl bir etki olduğu incelendiğinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlerin görüşlerinden hareketle 3 farklı tema ortaya konmuştur. Bu temalar“Yazı ile ilgili özellikler”,“Uygulamanın biçimi ile ilgili özellikler”ve“Uygulamanın kullanımı ile ilgili özellikler”temalarıdır. Öğrenici görüşlerinden hareketle tespit edilen temalara yönelik toplam 31 alt tema tespit edilmiştir. En çok görüş bildirilen alt tema“uygulamanın kolay kullanılıyor olması”temasına aittir. Çalışmadan elde edilen alt temalar içinde öğreniciler en çok“yazım konusunda öğretici olması”ve“öğreticinin hızlı geri bildirim vermesi”alt temalarında görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
For centuries, individuals have needed language to both communicate and pass on their culture to future generations. Over time, the need to learn foreign languages was felt in societies that wanted to learn the languages, cultures and lives of different individuals. Many different methods have been used to accelerate and facilitate the learning process in foreign language teaching. Advancing technology has been the factor that most affects the foreign language teaching process, and many technology-based applications have emerged in order to improve the four basic language skills of the learners and to make the lessons more effective. Web 2.0 tools in particular have had great importance in foreign language teaching. Technology and web tools are also used for different purposes in teaching Turkish as a foreign language. It has become an important need to use web tools in order to develop the writing skills, which is not popular in teaching Turkish as a foreign language, which is one of the most difficult language skills to acquire and is the latest learned compared to other language skills. There are different web tools used to improve writing skills in teaching Turkish as a foreign language. One of these tools,“Padlet”, is an online writing board application that provides collaborational learning. There are many studies that reveal the effect of the use of Padlet on learners' writing skills and attitudes in foreign language teaching. When the the findings in previous researches are examined, no study has been found examining the effect of the use of Padlet on the writing skills and attitude of learners in teaching Turkish as a foreign language and investigating how this effect is. In this context, in the research,“What and how is the effect of Padlet's writing skill and attitude in teaching Turkish as a foreign language?”It is intended to look for an answer to the question. For this purpose, mixed research method was used in the research. In the quantitative research section of the study, the effect of Padlet use on the writing skills and attitude of those who learn Turkish as a foreign language was measured by an experimental research. The experimental and control group of the research consisted of a total of 30 students who learned Turkish as a foreign language at B2 level. The“Writing Skill Assessment Preliminary Test”and“Writing Skill Evaluation Final Test”developed by the researcher as data collection tools of the study and Melanlıoğlu's (2021)“Writing Attitude Scale for Those Who Learn Turkish as a Foreign Language”were used. The data obtained were analyzed with the SPSS program. In the qualitative research part of the study, the case study pattern was used. The study group of the research consisted of 15 learners. The research data were collected through the 'Padlet Effectiveness Evaluation Form' developed by the researcher. The obtained data were analyzed by content analysis. At the end of the research, it was determined that the use of Padlet in teaching Turkish as a foreign language had a positive effect on the writing skills of the students, but when the writing skills of the experimental group and the control group were compared, this positive effect did not make a significant difference between the groups. In addition, in the research, it was found that the use of Padlet had a positive effect on the writing attitude of those who learn Turkish as a foreign language. It was observed that this positive effect on the writing attitude made a significant difference between the experimental and control groups in favor of the experimental group. When it was examined what kind of effect this positive effect was determined for writing skills and attitudes within the scope of the research, 3 different themes were revealed based on the views of those who learned Turkish as a foreign language. These themes are 'Features related to writing', 'Features related to the format of the application' and 'Features related to the use of the application' themes. A total of 31 sub-themes were identified for the themes determined based on the learner's opinions. The most sub-theme belongs to the theme“easy use of the application”. Among the sub-themes obtained from the study, the learners mostly expressed their views on the sub-themes of“being instructive about writing”and“instructor's quick feedback”.