Serviks kanseri hücre hatlarında tek başına ve birlikte ef24/sisplatin uygulamasının BCL-2 ilişkili mirna ekspresyonlarına etkisinin değerlendirilmesi
Effect of EF24/cisplatin treatment in cervical cancer cell lines and the analysis of BCL-2 related mirna expressions
- Tez No: 899959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER İLKE ÖNEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Obstetrics and Gynecology, Molecular Medicine, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Serviks kanseri kadınlarda 4. sıklıkta görülen, mortalite ve morbidite açısından önemli bir jinekolojik kanserdir. Aşılama ve tarama programlarının gelişmesi ile önleme ve erken evrede tanı koyabilmek mümkündür. Ancak sosyoekonomik açıdan geri kalmış ülkelerde; tarama programlarının eksikliği dolayısıyla servikal kanser ileri evrelerde tanı almaktadır. Bu evrelerde ise cerrahi açıdan tedavi seçeneği mümkün olmadığı için kemoradyoterapi tedavisi uygulanır. Standart kemoterapötik ajan sisplatindir. Ancak özellikle kemoterapötik ajanların sebep olduğu toksisiteyi azaltmak ve tedavi başarısını arttırmak amaçlı yeni tedavi yöntemleri, hedefe yönelik tedaviler üzerinde çalışılmaktadır. EF24 sentetik bir kurkumin analoğudur; yapısal olarak benzer, fakat biyoyararlanımı daha fazladır. EF24'ün kanser hücrelerine karşı yüksek derecede sitotoksik olduğu ve tümör hücresinin çoğalmasının baskılanmasında, serviks kanserinde yaygın kullanılan sisplatinden daha yüksek bir etki gösterdiği yapılan çalışmalarda belirtilmiştir. EF24'ün Bcl-2 ekspresyonunu azaltarak apoptoz üzerine etkili olduğunu gösteren yayınlar vardır. Bu doktora tez çalışmasında; EF24'ün tek başına ve sisplatinle birlikte, HeLa (HPV pozitif) ve C33A (HPV negatif) hücrelerine uygulanmasının hsa-miR-181a-5p, hsa-miR-146a-5p, hsa-miR34a-5p, hsa-miR-148-3p miRNA ifade düzeylerine etkisinin belirlenmesi hedeflenmiştir. HeLa hücrelerine EF24 tek başına uygulandığında hsa-miR-146a-5p ve hsa-miR-148-3p ifadelerinde anlamlı artış görülmüştür. Sisplatin tek başına uygulandığında hsa-miR-148-3p'de ifade artışı gözlenmiş; EF24/sisplatin birlikte uygulandığında hsa-miR34a-5p ve hsa-miR-146a-5p ifadelerinde anlamlı artış kaydedilmiştir. Literatürde EF24'ün apoptotik etkisinin jinekolojik ve servikal kanserler üzerindeki etkisine yönelik çalışmalar mevcut olup; tez çalışmamızda hedeflediğimiz miRNA ifadelerine yönelik bir çalışma bulunmamaktadır. Elde ettiğimiz sonuçlar doğrultusunda hedefimiz; EF24' ün miRNA ifadeleri üzerinden servikal kanserli hücrelerde gösterdiği etkiyi analiz etmek ve artmış/azalmış ifadelerindeki farklılıkları sunmaktır. Bu doğrultuda amacımız, yapılacak in vivo ve in vitro çalışmalara örnek teşkil ederek, hedefe yönelik tedavide yeni seçeneklerin gelişmesine katkı sağlayıcı olmaktır.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer is the 4th most common gynecological cancer in women and is significant in terms of both mortality and morbidity. With the advancement of vaccination and screening programs, it is possible to prevent and diagnose the disease at an early stage. However, in socioeconomically disadvantaged countries, due to the lack of screening programs, cervical cancer is often diagnosed at advanced stages. In these stages, since surgical treatment options are no longer viable, chemoradiotherapy is applied. The standard chemotherapeutic agent is cisplatin. However, to reduce the toxicity caused by chemotherapeutic agents and improve treatment success, new treatment methods and targeted therapies are being investigated. EF24 is a synthetic curcumin analog; structurally similar, but with higher bioavailability. Studies have shown that EF24 is highly cytotoxic against cancer cells and has a greater inhibitory effect on tumor cell proliferation than cisplatin, which is widely used in cervical cancer. There are also publications indicating that EF24 affects apoptosis by reducing Bcl-2 expression. In this study, our aim was to determine the effect of EF24/cisplatin alone and together, on the expression levels of the miRNAs hsa-miR-181a-5p, hsa-miR-146a-5p, hsa-miR-34a-5p, and hsa-miR-148-3p in HeLa (HPV positive) and C33A (HPV negative) cells. In separate applications of EF24 to HeLa cells, a significant increase is determined in the expression of hsa-miR-146a-5p and hsa-miR-148-3p, whereas a significant expression of hsa-miR-148-3p was detected in the application of cisplatin alone. But in the combined application of EF24 and cisplatin, a significant increase was noticed in the expression of hsa-miR-34a-5p and hsa-miR-146a-5p. Although there are studies in the literature regarding the apoptotic effects of EF24 on gynecological and cervical cancers, no research has been conducted on its reflection in miRNA expressions, which is the focus of our study. According to our results; our goal is to analyze the effect of EF24 on miRNA expression in cervical cancer cells in the context of treatment and to present the expression levels. Our aim is to contribute to the development of new options in targeted therapy by providing a model for future in vivo or in vitro studies.