Çocuklar için felsefenin Türkçe derslerinde kullanımına yönelik Türkçe öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of Turkish teachers on the use of philosophy for children in Turkish courses
  1. Tez No: 899960
  2. Yazar: ELİF ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP CİN ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Uygun bir metinden, bir öyküden, bir gazete haberinden ya da günlük yaşam deneyimlerinden hareket ederek var olan hakkında çocukların diyalog kurmaları ve tartışmaları yoluyla kavramları inşa etmesi; okuduklarıyla, yaşadıkları dünya ve kendi deneyimlerini birleştirerek değerlendirmeler yapması (Direk, 2020) olarak tanımlanan çocuklar için felsefe 21. yüzyıl becerileri olarak da görülen eleştirel, yaratıcı, özenli ve iş birlikçi düşünmeyi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu yönüyle yapılandırmacı yaklaşımla uyumlu ve onun etkisini artırıcı öğrenci merkezli bir yöntem özelliği de göstermektedir. Bir düşünme eğitimi programı olan çocuklar için felsefe dil ve düşüncenin birbirine olan yakınlığından dolayı Türkçe eğitimi ile ilişkilendirilmeyi gerekli kılmaktadır. Bu çalışmanın amacı,“çocuklar için felsefe”ile ilgili çalışmalar temel alınarak, çocuklar için felsefenin eğitim ve Türkçe eğitiminde neden önemli olduğunu teorik olarak açıklamak ve ondan Türkçe derslerinde nasıl yararlanılacağına dair fikir oluşturmaya çalışmaktır. Bunu yaparken çocuklar için felsefe, ana kaynağı olan felsefe bağlamından koparılmamış; aksine çocuklar için felsefenin, felsefenin ana ilkelerine bağlı bir anlayışla uygulanması esası üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Children's construction of concepts through dialogue and discussions about existing things, starting from an appropriate text, a story, a newspaper report or daily life experiences; Philosophy for children, defined as making evaluations by combining what they read with the world they live in and their own experiences (Direk, 2020), aims to develop critical, creative, attentive and collaborative thinking, which is also seen as 21st century skills. In this respect, it also features a student-centered method that is compatible with the constructivist approach and enhances its effect. Philosophy for children, which is a thinking education program, requires association with Turkish education due to the closeness of language and thought. The aim of this study is to explain theoretically why philosophy for children is important in education and Turkish language education, based on studies on“philosophy for children”, and to try to create ideas on how to benefit from it in Turkish lessons. In doing this, philosophy for children is not separated from the context of philosophy, which is its main source; On the contrary, the emphasis is on applying philosophy for children with an understanding based on the main principles of philosophy.