Türkiye ve Kosova inşaat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği mevzuatlarının karşılaştırılması
Comparison of occupational health and safety legislations in the construction sector of Türkiye and Kosovo
  1. Tez No: 900015
  2. Yazar: ERLIND KRUSHA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KUŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İnşaat sektörü, yüksek düzeyde kazaların yaşandığı ve işyerlerinde çok sayıda tehlikeli faaliyetlerin gerçekleştirildiği bir sektör olarak bilinmektedir. Bu nedenle, inşaat sektöründe sağlık ve güvenliğin önemine büyük vurgu yapılmaktadır. İnşaat işlerinin mümkün olduğunca güvenli bir şekilde tamamlanabilmesini sağlamak için birçok yasa ve ilgili yönetmelikler yürürlüğe konmuştur. Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı ana çerçevede 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ve beraberindeki yönetmelikler ile oluşturulmuştur. Türkiye'deki bu mevzuat Avrupa Birliği iş sağlığı ve iş güvenliği direktiflerine uygun olarak hazırlandığı ancak bazı yönetmelik ve uygulama esaslarının ülkeye özgü düzenlendiği görülmektedir. Kosova, Avrupa'da genç ve yakın zamanda büyük bir savaştan çıkmış olması sebebiyle ekonomik sorunlarını çözmeye çalışan bir ülke konumundadır. Bu yüzden devlet yönetimi olarak özellikle iş sağlığı ve güvenliği mevzuatını oluşturmada Avrupa Birliği standartlarına uyum sağlamak için çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçla da Kosova'da Mayıs 2013'te kabul edilen 04/L-161 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulamaya konulmuştur. Bu aşamada henüz mevzuatın diğer parçaları olan ve uygulamaya yönelik yönetmeliklerin hazırlanmasında eksikliklerinin olduğu görülmektedir. Yapılan bu çalışmada, Türkiye ve Kosova'daki iş sağlığı ve güvenliği mevzuatı karşılaştırılmalı olarak incelenmiş olup, Kosova'daki mevzuatın eksiklikleri tespit edilmiştir. Özellikle iş sağlığı ve güvenliği konusundaki iş sağlığı ve güvenliği eğitim eksikliklerinin giderilmesi üzerine yasaya bağlı olarak yeni yönetmeliklerin oluşturulması gerektiği sonucuna varılmıştır. Kosova'daki kanunda işyerlerinde çalışanların güvenlik düzeylerini ve sağlıklarını iyileştirmeye yönelik önlemler tanımlanmasına rağmen uygulamanın esaslarını içeren yönetmeliklerin hazırlanması ve yürürlüğe konulması konularında eksikliklerin giderilmesi gerektiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is known as a sector where high levels of accidents occur and many dangerous activities are carried out in workplaces. Therefore, there is great emphasis on the importance of health and safety in the construction industry. Many laws and relevant regulations have been put in place to ensure that construction work can be completed as safely as possible. Occupational health and safety legislation in Turkey was established in the main framework by the Occupational Health and Safety Law No. 6331 and the accompanying regulations. It is seen that this legislation in Turkey has been prepared in accordance with the European Union occupational health and safety directives, but some regulations and implementation principles are country-specific. Kosovo is a young country in Europe that is trying to solve its economic problems because it has recently emerged from a major war. Therefore, as the state administration, it works to comply with European Union standards, especially in creating occupational health and safety legislation. For this purpose, the Occupational Health and Safety Law No. 04/L-161, adopted in Kosovo in May 2013, was put into practice. At this stage, it is seen that there are still deficiencies in the preparation of other parts of the legislation and implementation regulations. In this study, the occupational health and safety legislation in Turkey and Kosovo was examined comparatively and the deficiencies of the legislation in Kosovo were identified. It has been concluded that new regulations should be created in accordance with the law, especially in order to eliminate the deficiencies in occupational health and safety training. Although the law in Kosovo defines measures to improve the safety levels and health of employees in workplaces, it seems that deficiencies need to be eliminated in the preparation and enforcement of regulations containing the principles of implementation.