Farklı kaynak tozları kullanılarak tozaltı kaynak yöntemi ile birleştirilen yapı çeliklerinin ITAB bölgesindeki mikroyapı ve sertlik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of microstructure and hardness properties in the HAZ zone of S235JR and S355J+N structural steels joined by submerged arc welding method using different welding fluxes
  1. Tez No: 900017
  2. Yazar: GÖKHAN BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN BÜLBÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Konstriksüyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
S235JR ve S355J+N yapısal çeliklerinin S2 kaynak teli ve farklı kaynak tozları (BAR, BFB, BFF) kullanılarak kaynaklanmasının mekanik özellikleri ve mikroyapısal değişiklikleri incelenmiştir. Deneysel çalışmalar, Vickers sertlik testi, çekme testleri ve çentik darbe testleri ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen sonuçlar ISO 6507, ISO 6892-1 ve ISO 148-1 standartlarına göre değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, BAR kaynak tozunun yüksek çekme dayanımı, homojen sertlik dağılımı ve uygun mikroyapısal özellikleri ile en iyi performansı sergilediğini göstermektedir. BFB tozu, yüksek sertlik ve aşınma direnci gerektiren uygulamalar için uygun bir alternatif olarak değerlendirilirken, BFF tozunun heterojen mikroyapı ve değişken sertlik profili nedeniyle sınırlı bir kullanım alanına sahip olduğu belirlenmiştir. Çalışma, uygun kaynak tozu seçiminin malzemenin nihai mekanik ve mikroyapısal özelliklerine etkisini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The mechanical properties and microstructural changes of S235JR and S355J+N structural steels welded with S2 welding wire and different welding powders (BAR, BFB, BFF) were investigated. Experimental studies were conducted using Vickers hardness tests, tensile tests, and Charpy impact tests, and the obtained results were evaluated according to ISO 6507, ISO 6892-1, and ISO 148-1 standards. The results indicate that the BAR welding powder demonstrated the best overall performance, with high tensile strength, homogeneous hardness distribution, and suitable microstructural properties. BFB powder was considered a suitable alternative for applications requiring high hardness and wear resistance, while BFF powder was found to have limited use due to its heterogeneous microstructure and variable hardness profile. The study highlights the impact of selecting the appropriate welding powder on the final mechanical and microstructural properties of the material.