Dijital dönüşümlerin, işletmelerin lojistik performansına etkilerinin analizi: İstanbul Avrupa bölgesi lojistik şirketleri örneği
Analysis of the effects of digital transformations on the logistics performance of businesses: Example of Istanbul European region logistics companies
- Tez No: 900018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, dijital dönüşümlerin, işletmelerin lojistik performansına olan etkilerinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda araştırmanın problemleri, dijital dönüşümler, işletmelerin lojistik performansını etkiler mi? Dijital liderliğin, işletmelerin lojistik performansını etkilemesinde, kontrol değişkeni olarak demografik değişkenler farlılığa neden olur mu? Dijital dönüşümlerin gelişimini etkileyen faktörler nelerdir? İşletmelerin lojistik performansını artıran faktörler nelerdir? Şeklinde sıralanabilir. Bu araştırmanın evreni İstanbul Avrupa Bölgesi Lojistik şirketlerinde çalışan personel olup araştırmanın verilerin elde edilmesinde anketten faydalanacaktır. Kullanacak olan anketin ilk bölümünde, demografik sorular, ikinci bölümünde“ Dijital Dönüşüm Ölçeği”ve üçüncü bölümünde“Lojistik Performans Ölçeği”yer almıştır. Anketler katılımcılar, çalışmanın evreninde yer alan herkesin katılma şansına sahip olduğu“basit tesadüfi örnekleme yöntemi”ile belirlenmiş olup, ilgili anketler online olarak dağıtılmışır. Anket verilerinin elde edilmesinden sonra SPSS 22 programından yararlanılarak;“güvenilirlik analizleri”,“frekans analizleri”,“regresyon analizi”ve“farklılık analizi ”uygulanmıştır. Elde edilen analiz verileri sonrasında: maliyet performansı üzerinde, kişisel gelişime katkı değişkeninin negatif yönlü; kişisel gelişime katkı, kariyer gelişimime katkı ve iş verimliliğe katkı etkenlerinin operasyonel üzerinde; kariyer gelişimime katkı ve iş verimliliğe katkı etkenlerinin ilişki performansı üzerinde pozitif yönlü etkisininaolduğu tespit edimiş. Buna karşılık, operasyonel performans üzerinde, kişisel gelişime katkı değişkeninin ve ilişki performansı üzerinde, kişisel gelişime katkı değişkeninin negatif yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of digital transformations on the logistics performance of enterprises. In this context, the problems of the research are, do digital transformations affect the logistics performance of enterprises? Do demographic variables as control variables cause a difference in the effect of digital leadership on the logistics performance of enterprises? What are the factors affecting the development of digital transformations? What are the factors that increase the logistics performance of enterprises? It can be listed as follows. The population of this research is the personnel working in Istanbul European Region Logistics companies and the survey will be used to obtain the data of the research. The first part of the questionnaire to be used included demographic questions, the second part included the“Digital Transformation Scale”and the third part included the“Logistics Performance Scale”. The participants of the questionnaires were determined by the“simple random sampling method”in which everyone in the universe of the study had the chance to participate, and the relevant questionnaires were distributed online. After the survey data were obtained,“reliability analysis”,“frequency analysis”,“regression analysis”and“difference analysis”were applied by using SPSS 22 program. After the analysis data obtained, it was determined that: contribution to personal development has a negative effect on cost performance; contribution to personal development, contribution to career development and contribution to work efficiency have a positive effect on operational performance; contribution to career development and contribution to work efficiency have a positive effect on relationship performance. On the other hand, contribution to personal development has a negative effect on operational performance and contribution to personal development has a negative effect on relationship performance.