Hidrazon türevi bileşiğin spektroskopik özelliklerinin teorik olarak incelenmesi
Theoretical investigation of spectroscopic properties of hydrazone derivative compound
  1. Tez No: 900025
  2. Yazar: SAYED AMARUDDIN TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUFAN TOPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Yapılan bu çalışmada, 4-kloroasetofenon ve 2-kloro-6-hidrazinopiridin reaktifleri kullanılarak daha önce sentezlenen HL ligandının yapısı teorik olarak incelenmiştir. Bileşiğin, 6-311G(d,p) baz seti kullanılarak Yoğunluk Fonksiyonel Teori (DFT)'ye dayalı ab-initio hesaplamaları sayesinde moleküler yapısal özellikleri, FT-IR, UV ve NMR verileri belirlenmiştir. Ayrıca, bu yöntemle yapının HOMO-LUMO analizleri, moleküler elektrostatik potansiyel (MEP) ve 2D konturharitalarıelde edilmiştir. Teorik ve deneysel veriler karşılaştırılmış ve çok bir korelasyon sergiledikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the structure of the HL ligand, which was previously synthesized using 4-chloroacetophenone and 2-chloro-6-hydrazinopyridine reagents, was theoretically examined. The molecular structural properties, FT-IR, UV and NMR data of the compound were determined through ab-initio calculations based on Density Functional Theory (DFT) using the 6-311G(d,p) basis set. Additionally, HOMO-LUMO analyses, molecular electrostatic potential (MEP) and 2D contour maps of the structure were obtained with this method. Theoretical and experimental data were compared and it was determined that they showed a high correlation.