Amatör futbolcularda VO2Maks'ın ve maksimum aerobik hızın direkt ve direkt olmayan testlerle karşılaştırılması
Comparison of VO2Max and maximum aerobic speed with direct and non-direct tests in amateur football players
- Tez No: 900026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN DİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma, VO2Maks ve maksimum aerobik hızın direkt ve direkt olmayan testlerle karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmadaki katılımcı grubu, Sivas Süper Amatör Lig'inde oynayan 20 erkek futbolcudan oluşmaktadır. Araştırma planında katılımcılar rastgele yöntemle üç gruba ayrılarak Yo-YoIRT1, Yo-YoIRT2 ve VO2Maks testlerine katılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde normalite test varsayımları yerine getirildiğinde (Shapiro-Wilk) değişkenler arası korelasyon incelenirken Spearman Testi kullanılmıştır. Yo-YoIRT2VO2Maks ve VO2Maks değerleri ve Yo-YoIRT1MAH ve VO2MaksMAH değerleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çalışmamız, farklı seviye ve branşlardaki katılımcılar üzerinde yapılmış önceki çalışmalardan ortaya çıkarılan MAH ve VO2Maks değerleri bizim katılımcılarımız üzerinde karşılaştırıldığında küçük farklılıkların dışında benzer sonuçlar verdiğini göstermiştir. Çalışmamızın sonucuna baktığımızda antrenörler için özellikle amatör takımlarda yalnızca mesafe değil direkt ve direkt olmayan testlerden elde edilen hız verileri de antrenmanların planlanmasında, yönlendirilmesi ve programlanmasında kritiktir. Testler sonucunda ortaya çıkan hız verileri baz alınarak antrenman periyotları düzenlenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to measure VO2Max and maximum aerobic speed with direct and indirect tests. The participant group in this research consists of 20 male football players playing in the Sivas Super Amateur League. In the research plan, participants was divided into three groups and participated in Yo-YoIRT1, Yo-YoIRT2 and VO2Max tests. When the normality test requirements were met in the evaluation of the data (Shapiro-Wilk), the Spearman Test was used when examining the distribution between variables. A positive and significant relationship was found between Yo-YoIRT2VO2Max and VO2Max values and Yo-YoIRT1MAH and VO2MaxMAH values. Our study has shown that when MAH and VO2Max values obtained from previous studies on participants at different levels and branches are compared on our participants, they give similar results, except for minor differences. When we look at the results of our study, not only distance but also speed data obtained from direct and indirect tests are critical for coaches, especially in amateur teams, in planning, directing and programming training. It is thought that training periods can be arranged based on the speed data obtained as a result of the tests.