Timpanoplasti veya stapedotomi yapılan hastalarda tinnitusun pre-operatif ve post-operatif tinnitus engellilik envanteri ile incelenmesi
Ti̇mpanoplasti̇ veya stapedotomi̇ yapilan hastalarda ti̇nni̇tusun pre-operati̇f ve post-operati̇f ti̇nni̇tus engelli̇li̇k envanteri̇ i̇le i̇ncelenmesi̇
- Tez No: 900029
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR İSMİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tinnitus, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları pratiğinde sıklıkla karşılaşılan, hastaların yaşam kalitesini ve işlevselliğini önemli düzeyde etkileyebilen bir problemdir. Bu sebeple tanı alması ve tedavi edilmesi önemlidir. Tinnitusun etyolojisinde işitsel yollardaki patolojiler, travmalar, ilaç kullanımı, kas hastalıkları, psikiyatrik hastalıklar gibi sebepler öne sürülmektedir. İşitsel patolojiler arasında özellikle kronik otitis media (KOM) ve otosklerozda (OS) hastaların tinnitus yakınmasıyla başvurduğu bilinmektedir. Tanı ve tedavi takibinde odyolojik tetkikler uygulanabileceği gibi psikoloji alanında kullanılan testler de kullanılabilmektedir. Çünkü tinnitusun hastaların psikosomatik sürecini etkilediği gözlenmiştir. Bu anlamda en sık uygulanan test Tinnitus Engellilik Envanteri (TEE)'dir. Aksoy ve ark. tarafından test Türkçe'ye çevrilmiş yapılan çalışmalarla TEE'nin en güvenilir test olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada timpanoplasti ve otoskleroz sebebiyle cerrahi geçiren hastaların tinnitus durumu, cerrahi öncesi ve sonrası TEE ile değerlendirilmiş, anket sonucuna etki eden bağımsız değişkenler olarak cerrahi yöntem, cerrahi öncesi tinnitus frekansı, cerrahi sonrası yapılan işitme testindeki hava kemik yolu kazancı belirlenmiştir. Çalışmaya Kulak Burun Boğaz Hastalıkları kliniğine ayaktan izlem ve tedavi amacıyla başvuran 80 hasta dahil edilmiş, 40'ına KOM sebebiyle timpanoplasti, 40'ına OS sebebiyle stapedotomi yapılmıştır. Hastalara cerrahi öncesi ve cerrahi sonrası 6.ay dönemde olacak şekilde TEE uygulanmıştır. Çalışmamızın sonucunda, TEE sonucuna etki edebilecek değişkenler incelendiğinde endoskopik veya mikroskopik yöntemle timpanoplasti ve stapedotomi cerrahisi yapılması arasında TEE skor kazancı açısından anlamlı fark izlenmemiştir. Cerrahi öncesi tinnitus frekansı üç grup olarak değerlendirilmiş, düşük ve orta frekanslarda tinnitusu olan gruplarda TEE skor kazancının anlamlı düzeyde farklı olduğu gözlenmiştir. Yüksek frekanslarda tinnitusu olan grupta TEE skorlarında anlamlı fark izlenmemiştir. Son olarak ameliyat sonrası elde edilen hava kemik aralığı kazançları (HKA) ile TEE'deki toplam skor kazançları arasındaki korelasyon incelendiğinde de anlamlı bir korelasyon izlenmemiştir. Bu üç değişken incelendiğinde sadece preoperatif tinnitus frekansının TEE'deki skor kazancını etkileyebileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is a problem frequently encountered in Ear, Nose and Throat Diseases practice, which can significantly affect the quality of life and functionality of patients. For this reason, it is important to diagnose and treat it. Pathologies in the auditory pathways, traumas, drug use, muscle diseases, and psychiatric diseases are suggested as causes in the etiology of tinnitus. It is known that patients present with tinnitus complaints, especially in chronic otitis media (COM) and otosclerosis (OS). Audiological examinations can be applied in diagnosis and treatment follow-up, as well as tests used in the field of psychology. Because it has been observed that tinnitus affects the psychosomatic process of patients. In this sense, the most frequently applied test is the Tinnitus Handicap Inventory (THI). The test was translated into Turkish by Aksoy et al. and studies have determined that THI is the most reliable test. In this study, the tinnitus status of patients who underwent surgery due to tympanoplasty and otosclerosis was evaluated with THI before and after surgery and the surgical method, tinnitus frequency before surgery and the air-bone conduction gain in the hearing test after surgery were determined as independent variables affecting the survey result. The study included 80 patients who applied to the Ear, Nose and Throat Diseases Clinic for outpatient follow-up and treatment, 40 of whom underwent tympanoplasty due to COM, and 40 of whom underwent stapedotomy due to OS. THI was applied to the patients before surgery and in the 6th month after surgery. As a result of our study, when the variables that could affect the THI result were examined, no significant difference was observed in terms of THI score gain between tympanoplasty and stapedotomy surgery performed with endoscopic or microscopic methods. Preoperative tinnitus frequency was evaluated in three groups, and it was observed that THI score gain was significantly different in the groups with low and medium frequencies. No significant difference was observed in THI scores in the group with high frequencies. Finally, when the correlation between the postoperative air-bone gap gains (ABG) and the total score gains in THI was examined, no significant correlation was observed. When these three variables were examined, it was understood that only the preoperative tinnitus frequency could affect the score gain in THI.