Dynamics of interface reactions and metastable phases in mixed aluminate structures
Arayüzey tepkimeleri ve yarıkararlı fazların karışık alüminat yapılarındaki dinamiği
  1. Tez No: 900040
  2. Yazar: YASEMİN AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜLGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Seramik Mühendisliği, Engineering Sciences, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Alüminat yapıları, oksit toz karışımlarının başlangıç stoikiyometrisinden bağımsız olarak faz oluşumunda anormallikler gösterir. Metal oksit sistemlerinde (Me2+ veya Me3+), farklı katyon-alümina (Mex+/Al2O3) oranlarında çoklu fazlar oluşturur. Bu sistemler, alüminat kristalografisinde dört yüzlü ((AlO4)5-) ve/veya sekiz yüzlü ((AlO6)9-) polihedronları içerir. Alüminat sistemlerinde, Me2+ katyonlarının büyük iyonik yarıçaplarından dolayı difüzyon zorluklarına neden olduğu iddia edilmiştir. Bu çalışmada, polimerize kompleks yöntemi, SrO-Al2O3, CaO-Al2O3 ve Y2O3-Al2O3 üçlü denge faz diyagramlarındaki 14 bileşiği sentezlemek için uygulandı. Katı hâl reaksiyonları, karbonat ve γ- veya α-Al2O3 parçacıklarını karıştırarak tetrahedra veya oktahedra Al-O ağına sahip olmanın etkisini incelemek adına gerçekleştirildi. İkili alümina koordinasyonuna sahip olan γ- Al2O3, katı-hâl reaksiyonlarıyla hekzalüminat oluşturdu. Stronsiyum, kalsiyum ve itriyum alüminat sistemlerinde Mex+/Al3+ oranına bakılmaksızın 1:1 oksit bileşiği SA (SrAl2O4), CA (CaAl2O4) ve YAP (YAlO3) oluşur. 1:1 bileşiği en düşük oluşum entalpisine sahiptir. 1:1 bileşiklerin ilk olarak oluşmasının sebebi, Al3+ tetrahedra veya oktahedra ağına sahip olmalarıdır. Tepki çifti olarak tek kristal safir (α-Al2O3) alt tabakaları ile metal oksitler (MeOx) arasındaki arayüzey reaksiyonları incelenmiştir. Arayüzey reaksiyonunun başlangıcında elementlerin kimyasal dağılımı, enerji dağılımı X-ışını spektroskopisi (EDS) haritalama ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) geri saçılan elektron (BSE) görüntüleme ile sunulmuştur. Arayüzey reaksiyonu, EDS ve elektron enerji kaybı spektroskopisi (EELS) özellikleriyle geliştirilmiş bir geçirimli elektron mikroskobu (TEM) ile görüntülenerek analiz edilmiştir. Arayüzey reaksiyonunda, önceden toplanmış Al-L2,3 ve O-K ELNES kenarlarından Sr-alüminat bileşiklerinin binerji SrO-Al2O3 sisteminden yardım alınarak başlangıç arafazı belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
Aluminate structures exhibit phase formation anomalies irrespective of the initial stoichiometry of the oxide powder mixtures. In metal oxide systems (Me2+ or Me3+), multiphases form at different cation to aluminum (Mex+/Al) ratios. These systems contain tetrahedral ((AlO4)5-) and/or octahedral ((AlO6)9-) polyhedron in the aluminate crystallography. Large cation size of Me2+ in aluminate systems was claimed to be the reason of the difficulties in diffusion. In the presented work, polymerized complex method was applied to synthesize 14 compounds present in the three binary equilibrium phase diagrams of SrO-Al2O3, CaO-Al2O3, and Y2O3-Al2O3. Solid-solution reactions were performed to test the effect of having tetrahedra or octahedra Al-O network in aluminates by mixing carbonate and γ- or α-Al2O3 particles. γ- Al2O3 has dual alumina coordination and samples prepared by solid-state reactions formed hexaluminates. In strontium, calcium and yttrium aluminate systems, the first forming phase is 1:1 oxide compound SA (SrAl2O4), CA (CaAl2O4), and YAP (YAlO3) irrespective of the nominal Mex+/Al3+. Cation to aluminum ratio of 1:1 compound forms first with the lowest formation enthalpy. We highlighted the first formation of the 1:1 compound is due to having one type of Al3+ tetrahedra or octahedra network. The interface reactions were investigated between the reaction couple of single-crystal sapphire (α-Al2O3) substrates and metal oxides (MeOx). The incipient interphase and chemical distribution of elements are presented with energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS) mapping and backscattered electron (BSE) imaging in scanning electron microscopy (SEM). Interface between the reaction couple will be imaged and analyzed with a transmission electron microscope (TEM) enhanced with EDS and electron energy loss spectroscopy (EELS) capabilities. The incipient interphase will be identified with the help of previously collected Al-L and O-K ELNES edges from Sr-aluminate compounds in the binary SrO-Al2O3 system.