Türkiye'deki fonksiyonel ve otomasyon testlerinin Agile projelerdeki süreçleri ve işleyiş analizinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 900041
  2. Yazar: HAYRİYE KATRANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR BİROĞUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Yönetim Bilişim Sistemleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Management Information Systems
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki çevik yazılım geliştirme projelerinde fonksiyonel ve otomasyon test süreçlerinin uygulanışını ve bu süreçlerin projelerin başarısına etkilerini incelemektedir. Çalışma, çevik metodolojilerin adaptasyonu, özellikle Scrum ve Kanban yöntemlerinin benimsenmesi ve test süreçlerinin bu metodolojilere entegrasyonu üzerine yoğunlaşmaktadır. Araştırmanın amacı, fonksiyonel ve otomasyon test süreçlerinin çevik çerçevesinde nasıl optimize edildiğini ve bu optimizasyonların projelerin verimliliği ve başarısı üzerindeki etkilerini anlamaktır. Katılımcılar arasında yazılım mühendisleri, proje yöneticileri ve kalite güvence uzmanları gibi çeşitli rollerden bireyler bulunmaktadır. Araştırma, demografik dağılım, iş ve eğitim geçmişi, çevik ve Scrum metodolojilerine aşinalık düzeyleri ile test tecrübelerini kapsayan anketler aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, çevik modellerinin yaygın olarak benimsendiğini ve test süreçlerinin çoğunlukla otomasyon desteğiyle gerçekleştirildiğini ortaya koymaktadır. Analiz sonuçları, çevik metodolojilerin ve özellikle Scrum'un, test süreçlerinin entegrasyonunda ve yönetiminde etkili olduğunu göstermektedir. Bu metodolojilerin, değişen gereksinimlere hızlı bir şekilde adapte olabilme ve sürekli iyileştirme fırsatı sunma avantajları vurgulanmıştır. Araştırma, Türkiye'deki yazılım geliştirme sektöründe çevik metodolojilerin daha etkin kullanılmasına yönelik stratejik öneriler sunarak, yazılım kalitesinin artırılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu çalışma, hem akademik literatüre hem de sektörel uygulamalara yönelik değerli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research investigates the implementation of functional and automation testing processes within Agile software development projects in Turkey and examines their impacts on project success. The study focuses on the adoption of Agile methodologies, particularly the integration of Scrum and Kanban practices, and how these practices enhance testing processes. The aim is to understand how functional and automation testing are optimized within the Agile framework and to identify the effects of these optimizations on project efficiency and success. Participants include individuals from various roles such as software engineers, project managers, and quality assurance specialists. The research is conducted through surveys that cover demographic distribution, work and educational backgrounds, familiarity with Agile and Scrum methodologies, and testing experiences. The findings indicate a widespread adoption of Agile models and a predominant implementation of testing processes supported by automation. The analysis highlights the effectiveness of Agile methodologies, especially Scrum, in integrating and managing testing processes. The advantages of these methodologies in adapting to changing requirements quickly and providing continuous improvement opportunities are emphasized. The research aims to contribute to enhancing software quality by offering strategic recommendations for more effective use of Agile methodologies in Turkey's software development sector. This study provides valuable contributions to both academic literature and industry practices.