Franchising sisteminin işletmelerin performansına ve kurumsal girişimciliğin yaygınlaşmasına etkilerinin analizi: fFst-food sektörü örneği
Analysis of the effects of the franchising system on the performance of businesses and the spread of corporate entrepreneurship: Fast-food industry example
- Tez No: 900047
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmanın amacı, franchising sisteminin, işletmelerin performansına ve kurumsal girişimciliğin yaygınlaşmasına etkilerinin analizidir. Bu çalışmanın, literatür kısmında tümden gelim yöntemi ve uygulama kısmında niceliksel yöntemlerden, sebep ve sonuç ilişkilerinin analiz edilmesi amacıyla“ilişkisel tarama”yöntemi esas alınmış olup, anket katılımcıları basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle belirlenecektir. Anket sonrası elde edilen verilerle; SPSS 21 istatistik programı ile“güvenirlik analizi, frekans analizi uygulanmış ve farklılık, korelasyon ve regresyon analizleri ile hipotezler irdelenecektir. Arşıtrmanın anketleri İstanbul Avrupa yakasında faaliyet gösteren toplam 3755 francahsig işletmelerinde çalışan 17584 çalışandan 600 kişiye uygulanmıştır. Anketin birinci kısmı; demografik özellikleri belirlenebilmesi ile ilgili soruları, İkinci kısmmı; ”Franchising Sisteminde Başarıyı Etkileyen Temel Faktörler Ölçeği“ ve üçüncü kısmında ”Kurumsal Girişimcilik Ölçeği“ ile ilgili soruları kapsamaktadır. Bu çalışma için yapılan analiler sonucunda: ”Güç Dengesi“, ”İş Birliği“, ”Franchise Verenin Marka İmajı“, ”Genel İmaj ve Desteği“değişkeninin ”Yenilikçilik Avantajı“ üzerinde pozitif yönlü; ”Sistemin Sağladığı Motivasyon“ değişkeninin ”Çok Yüksek Önemde Sağlanan Avantajlar“ üzerinde pozitif yönlü; ”Sağlanan Ekonomik Fayda“ değişkeninin ”Çok Yüksek Önemde Sağlanan Avantajlar“ üzerinde pozitif yönlü; ”Faaliyet Beklentileri“ değişkeninin ”Yenilikçilik Avantajı“ üzerinde pozitif yönlü; ”Güç Dengesi“, ”İş Birliği“, ”Franchise Verenin Marka İmajı“, ”Genel İmaj ve Desteği“değişkeninin ”Çok Yüksek Önemde Sağlanan Avantajlar" üzerinde pozitif yönlü ilişki olduğu tespit edilmştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the effects of the franchising system on the performance of enterprises and the spread of corporate entrepreneurship. In the literature part of this study, the deductive method and in the application part of this study, the“relational screening”method will be based on quantitative methods in order to analyse cause and effect relationships, and the survey participants will be determined by simple random sampling method. With the data obtained after the survey;“reliability analysis, frequency analysis will be applied with SPSS 21 statistical programme and hypotheses will be examined with t-test, one-way variance, correlation and regression analyses. The questionnaires of the research were applied to 675 people out of 17584 employees working in a total of 3755 francahsig businesses operating in the European side of Istanbul. The first part of the questionnaire includes questions related to the determination of demographic characteristics, the second part includes questions related to the ”Basic Factors Affecting Success in Franchising System Scale“ and the third part includes questions related to the ”Corporate Entrepreneurship Scale“. As a result of the analyses made for this study: ”Balance of Power“, ”Cooperation“, ”Franchisor's Brand Image“, ”General Image and Support“ variables have a positive effect on ”Innovation Advantage“; ”Motivation Provided by the System“ variable has a positive effect on ”Advantages Provided at Very High Importance“; ”Economic Benefit Provided“ variable has a positive effect on ”Advantages Provided at Very High Importance“; ”Activity Expectations“ variable is positively related to ”Innovation Advantage“; ”Balance of Power“, ”Cooperation“, ”Franchisor's Brand Image“, ”General Image and Support“ variables are positively related to ”Advantages Provided at Very High Importance".