Hydraulic tests on a Xblocplus armoured coastal revetment
Xblocplus koruma tabakalı bir kıyı tahkimatının hidrolik testleri
- Tez No: 900057
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN GÖKHAN GÜLER, DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, yeni geliştirilen XblocPlus ve XblocPlusOvertop birimlerinin performansı, ODTÜ Kıyı ve Deniz Mühendisliği Laboratuvarında farklı kıyı tahkimatı kesitleri için fiziksel model deneyleri ile araştırılmıştır. XblocPlus ünitelerinin birbirine kenetlenmesi öncelikle Xbloc ünitelerine kıyasla koruma tabakası stabilitesini arttırmak için tasarlanmıştır. XblocPlusOvertop üniteleri ise dalga aşma debisini azaltmayı amaçlamaktadır. Kesitler, kıyıya doğru 1:30 luk bir taban eğimini takip eden düz bir bölgedeki dalga kanalında inşa edilmiştir. Kıyı tahkimatlarının yüz eğimleri tüm durumlarda 1:1,5 oranında sabit tutulmuştur. Kıyı tahkimatının performansını ayrıntılı olarak gözlemlemek için farklı su derinlikleri, kret yükseklikleri, kret genişlikleri, topuk birimleri ve koruma tabakası konfigürasyonları sekiz farklı dalga koşulu altında test edilmiştir. Fiziksel model deneyleri sırasında, koruma ve topuk tabakasının stabilitesi, kronman duvarına etki eden kuvvetler, ortalama ve tekil dalga aşmaları, aşma debisi kalınlığı ve yapının arka tarafında dalga aşması kaynaklı oyulma eş zamanlı olarak gözlemlenmiştir. Çeşitli deney koşulları altında XblocPlusOvertop üniteleri ile ve XblocPlusOvertop üniteleri olmadan inşa edilen kesitlerin hidrolik performanslarındaki farklılıklar tartışılarak topuk bölgesi üzerindeki etkiler vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the present study, the performance of recently developed XblocPlus and XblocPlusOvertop units is investigated by physical model experiments for different coastal revetment cross-sections at METU Coastal and Ocean Engineering Laboratory. The interlocking of XblocPlus units is primarily designed to improve armor layer stability compared to Xbloc units, whereas XblocPlusOvertop units aim to reduce wave overtopping discharges. The cross-sections are constructed in the wave flume on a flat region following a 1:30 foreshore bottom slope. The face slopes of the revetment sections are kept constant as 1:1.5 for all cases. Different water depths, crest heights, crest widths, toe units, and armor layer configurations are tested under eight different wave conditions to observe the performance of a coastal revetment in detail. During the physical model experiments, the stability of the armor and toe layer, forces acting on the crown wall, mean and individual wave overtopping discharges, overtopping flow thickness, and overtopping-induced scour at the lee side of the structure are observed simultaneously. Differences in the hydraulic performances of cross-sections constructed with and without XblocPlusOvertop units under various experimental conditions are discussed, highlighting the effects on the toe region.