Çalışma yaşamı kalitesinin çevresel yenilikçiliğe ve üretkenliğe olan etkisinin araştırılması
Intermediary role of cognitive emotion regulation strategies i̇n the effect of generalized anxiety tendencies of dysfunctional attitudes i̇n university students
- Tez No: 900060
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; çalışma yaşamının kalitesinin çevresel yenilik ve üretkenliği nasıl etkilediği sonucunu ortaya koymaktır. Çalışmanın örneklemini İstanbul Sarıyer'de bulunan Colin's genel müdürlüğünde 190 çalışanı oluşturmuştur. Araştırmada verilerin toplanması anket yöntemi ile sağlanmış ve anket uygulamasında çevresel yenilik ölçeği, üretkenlik ölçeği ve iş yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada ayrıca; anketler için 5'li likert uygulaması yapılmıştır. Çalışmada verilerin istatiksel analizi için, SPSS (20.0) programı kullanılmıştır. Daha sonra tüm değişkenlerin betimleyici istatistikleri yapılmış ve değişkenlere ait ortalamalar, puan aralıkları ve standart sapmaları incelenmiştir. İstatistiksel analizler kapsamında ayrıca, bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla korelasyon analizi yapılmıştır. Korelasyon analizi yapılırken, alt boyutlar ve tüm boyutların toplamı ayrı ayrı hesaplanmıştır. İstatiksel analizler kapsamında demografik değişkenler arasında yer alan yaş ve cinsiyet faktörlerinin de t bağımsızlık testi dahilinde analizi yapılmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise bağımsız değişkenler olan çevresel yeniliğin, üretkenlik ve çalışma yaşam kalitesi üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; The aim is to reveal how the quality of working life affects environmental innovation and productivity. The sample of the study consisted of 190 employees at Colin's headquarters in Sarıyer, Istanbul. Data collection in the research was provided by the survey method and environmental innovation scale, productivity scale and work life quality scale were used in the survey application. Also in the study; A 5-point Likert application was used for the surveys. SPSS (20.0) program was used for statistical analysis of the data in the study. Then, descriptive statistics of all variables were made and the means, score ranges and standard deviations of the variables were examined. Within the scope of statistical analysis, correlation analysis was also performed to determine the relationships between dependent and independent variables. When performing correlation analysis, the sub- dimensions and the sum of all dimensions were calculated separately. Within the scope of statistical analyses, age and gender factors, which are among the demographic variables, were also analyzed using the t test of independence. In the final stage of the study, regression analysis was conducted to measure the impact of environmental innovation, which are independent variables, on productivity and quality of working life.