Toprak erozyonuna duyarlı alanların değerlendirilmesi: Yarışlı Gölü alt havzası örneği
Evaluation of areas sensitive to soil erosion: The case of Yarisli Lake sub-basin
  1. Tez No: 862529
  2. Yazar: BEDRAN ABİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞAN ALEVKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Doğal ve jeomorfolojik bir süreç olan toprak erozyonu, bugün dünyada tarım, doğal kaynaklar ve çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratan önemli problemlerden biridir. Sürdürülebilirliğin temel ilkesi, arazi bozulumunun engellenmesine yönelik çalışmaların yapılmasıdır. Çalışma alanı genel olarak gözlendiğinde arazi planlama anlayışından kaynaklanan sorunların doğal ortam üzerinde baskı yarattığı anlaşılmaktadır. Yarışlı Gölü alt havzası dik ve eğimli yamaçlara sahip olması nedeniyle arazi bozulumuna ve toprak erozyonuna duyarlı bir alan olduğundan yanlış arazi kullanımlarının sonucunda uzun vadede yıpratıcı sonuçlara yol açan toprak kayıplarına sebebiyet verebileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada Yarışlı Gölü alt havzasındaki yanlış arazi kullanımının yıllar içerisinde geçirdiği değişimin jeomorfolojik birimler üzerinde oluşturduğu etkilerin erozyon duyarlılığı ile değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma alanında farklı çevresel koşullardaki hidrolojik olayları detaylandırarak canlandırma yeteneğine sahip bir hidrolojik model olan SWAT (Soil and Water Assessment Tool) Model kullanılarak arazi simule edilmiştir. Modellenen arazi, çalışma sahasında elde edilen yersel ölçümlerle desteklenerek sınıflandırılmış ve birçok harita üretilmiştir. Erozyon değerlendirme çalışmaları, toprak kaybının boyutunu belirlemek, erozyona duyarlı bölgeleri tanımlamak ve uygun koruma ve yenileme stratejileri geliştirmek için temelini oluşturmaktadır. Bu çalışma ile yapılmak istenen, Türkiye'de ve Dünya'da doğal bir tahribat olarak karşımıza çıkan erozyonun sonuçlarını Yarışlı Gölü Alt Havzasında değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Soil erosion, a natural and geomorphological process, is one of the important problems in the world today that creates negative effects on agriculture, natural resources and the environment. The basic principle of sustainability is to work to prevent land degradation. When the study area is observed in general, it is understood that the problems arising from the land planning approach create pressure on the natural environment. Since the Yarisli Lake sub-basin is an area sensitive to land degradation and soil erosion due to its steep and sloping slopes, it is predicted that incorrect land use may cause soil losses that lead to devastating results in the long term. In this study, it is aimed to evaluate the effects of the changes in incorrect land use in the sub-basin of Yarisli Lake over the years on geomorphological units with erosion sensitivity. In the study area, the land was simulated using the SWAT (Soil and Water Assessment Tool) Model, which is a hydrological model capable of simulating hydrological events in different environmental conditions in detail. The modeled land was classified, supported by terrestrial measurements obtained in the study area, and many maps were produced. Erosion assessment studies form the basis for determining the extent of soil loss, identifying areas susceptible to erosion, and developing appropriate conservation and restoration strategies. What is intended to be done with this study is to evaluate the results of erosion, which we encounter as a natural destruction in Turkey and in the world, in the Yarisli Lake Sub-Basin.