Numerical modeling of water circulation and sediment transport for pollution control in Fethiye Bay: A compound analysis
Fethiye Körfezi'nde kirlilik kontrolü için su çevrim ve sediman taşınımı modellemesi: Bütünleşik bı̇r analı̇z
  1. Tez No: 900072
  2. Yazar: BİLGE KARAKÜTÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kıyı ve Liman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin güneybatısında yer alan ve yarı kapalı bir havza olan Fethiye Körfezi'nde kirlilik kontrolü için düşünülen tarama faaliyetleri kapsamında değişen su çevrimi ve sediman taşınımı modellerine odaklanmaktadır. Körfez, düşük su çevrimi ve yetersiz atık yönetiminin bir sonucu olarak körfez içi ağır kirlilik ve sedimantasyondan etkilenmektedir. Bu çalışmada oşinografik (rüzgarlar, gelgitler ve dalgalar) ve flüvyal (nehir deşarjları) kaynakların etkisiyle Fethiye Körfezi'nde oluşan su çevrimi değerlendirilmiş ve körfezdeki akıntı değişimleri ve sediman birikimi davranışları göz önünde bulundurularak optimum tarama senaryoları (alan ve derinlik) belirlenmiştir. On beş yıllık bir sürede körfezde meydana gelen batimetrik değişimler (erozyon ve birikim bölgeleri) analiz edilmiş ve sığlaşma bölgeleri belirlenmiştir. Ardından, Delft3D modeli kullanılarak bölgenin gelgit, rüzgar, dalga ve nehir özelliklerini içeren bir sayısal modelleme yaklaşımı benimsenmiştir. Modelin oluşturulması için mevcut batimetrik, hidrografik, meteorolojik ve deniz seviyesi verileri, model kalibrasyonu için de akıntı hızı ölçümleri kullanılmıştır. Çalışma sonuçları, su çevrimi ve sediman taşınımındaki değişikliklere dayalı farklı senaryoların değerlendirilmesi ile tarama operasyonları için bilgi sağlamaktadır. Körfeze giren ve çıkan su miktarı ile sediman birikim oranları arasında büyük ölçüde saha özelliklerine bağlı bir ilişki bulunmuş ve tarama operasyonlarının su çevrimi ve sediman taşınımı üzerindeki etkileri farklı tarama derinlikleri ve rüzgar yönü açısından çok boyutlu bir analizle değerlendirilmiştir. Çalışma bulguları temel alınarak, maliyetli tarama operasyonlarının planlanması için yol gösterici nitelikte öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the changing water circulation and sediment transport patterns in Fethiye Bay, a semi-enclosed basin located in southwestern Türkiye under the dredging activities considered for pollution control. The bay suffers from heavy pollution and sedimentation as a consequence of low circulation, inadequate waste management and waste discharge. Through the study, the water circulation driven by oceanographic (winds, tides and waves) and fluvial (river discharges) sources is assessed and the optimum dredging scenarios (area and depth) are identified by evaluating current patterns and sediment deposition within the bay. Bathymetric variations (erosion and deposition zones) over a fifteen-year period are analyzed and shallowing zones are identified. Then, a numerical modeling approach is taken by using Delft3D, incorporating the tide, wind, wave and river characteristics of the region. Available bathymetric, hydrographic, meteorological, and sea level data are utilized to set the model, and current velocity measurements are used for model calibration. The study results provide insights for dredging operations by evaluating different scenarios based on changes in water circulation and sediment transport. It finds a relation between the amount of water entering and leaving the bay and sediment deposition rates, primarily influenced by site characteristics, and evaluates the effects of dredging operations on water circulation and sediment transport with a multi-dimensional analysis, considering different dredging depths and wind directions. Recommendations are presented to serve as a roadmap for the planning of costly dredging operations.