The role of human resources towards project management in Somalia: A case study of Galkayo Puntland Somalia JPLG road construction project
Somali'de proje yönetiminde insan kaynaklarının rolü: Galkayo Puntland Somali JPLG yol inşaatı projesi örneği
- Tez No: 900071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, Galkayo, Puntland Somali'deki JPLG yol inşaatı projelerinde insan kaynaklarının proje yönetimindeki rolünü incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma özellikle, Galkayo, Puntland Somali'deki JPLG yol inşaatı projelerinde proje yönetimi personeli eğitiminin rolünü, Galkayo, Puntland Somali'deki JPLG Yolu inşaatı projelerinde proje yönetiminde personel gelişiminin rolünü ve çalışan katılımının rolünü değerlendirmektedir. Araştırma sonuçları, bir kuruluştaki çalışan eğitiminin, kuruluşun hayatta kalmasını sağlamak için çalışanları cezbetme, motive etme ve elde tutma yoluyla yönetimi iyileştirdiğini göstermektedir. Eğitim, çalışanları kurumsal performansı artırmak için daha fazla çalışmaya motive eder. Eğitim, çalışanların belirli bir görevi veya işi tam olarak yerine getirebilmeleri için gereken bilgi, beceri ve davranışları kazandırır. Çalışan gelişimi, kuruluşların çalışanların kariyer hedeflerini, güçlü yönlerini ve gelişim ihtiyaçlarını daha iyi anlamalarına olanak tanır, böylece çalışanların profesyonellikleri konusunda kişisel sorumluluk almalarına, mevcut rollerini sürdürmek için ihtiyaç duydukları becerileri içselleştirmelerine veya geliştirmelerine olanak tanır. Performans incelemeleri, hızlı geri bildirim sağlamanın yanı sıra çalışanın genel performansının değerlendirilmesini de sağlar. Çalışanların işyeri beklentilerini tam olarak anlama ve performanslarını ayarlama ve iyileştirme olasılıkları daha yüksektir. Geri bildirim toplantıları, yöneticilerin ve çalışanların performansı nasıl artırabilecekleri konusunda yeni stratejiler geliştirmeleri ve tartışmaları için bir fırsat sağlar. Çalışma sonuçlarına dayalı olarak çalışma, sürekli eğitim programlarının çalışanların mevcut ihtiyaçlarıyla ilgili bilgileri edinmeye yönelik özel eğitimlere odaklanmasını önermektedir. Sürekli tavsiye ve destek, çalışanlar arasında fikir ve endişelerin paylaşılması, baş yöneticilerin desteği ve eğitime katılmak için yeterli boş zamana sahip olmak, bu programın odaklanması gereken temel faktörlerden bazılarıdır. Araştırmacı, JPLG'nin Galkayo, Puntland, Somali'deki yol inşaatı projelerinin çalışanların uzun vadeli kariyer gelişimi için vizyon, politikalar, planlar ve eylemler şeklinde bağlılık oluşturması gerektiğini tavsiye etti. Galkayo, Puntland Somali'deki JPLG yol inşaatı projelerinde, organizasyon içindeki farklı iş görevlerine dayalı yeni fikirler üretilerek çalışanların yaratıcılık ve doğruluk düzeylerinin arttırılmasına ihtiyaç vardır. Diğer organizasyonel süreçlere geçerek Galkayo, Puntland Somali'deki JPLG yol inşaatı projelerinin yeni çalışma kültürüne uyum sağlamak için personeli eğitme ihtiyac vardır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the role of human resources in project management in JPLG road construction projects in Galkayo, Puntland Somalia. Specifically, the study evaluates the role of project management staff training in JPLG road construction projects in Galkayo, Puntland Somalia, the role of staff development in project management in projects construction of JPLG Road in Galkayo, Puntland Somalia, the role of employee engagement. towards project management in JPLG road construction projects in Galkayo, Puntland Somalia. Research results show that employee training in an organization improves management by attracting, motivating, and retaining employees to ensure the survival of the organization. Training motivates employees to work harder to improve organizational performance. Training imparts the knowledge, skills and behaviors required by employees to fully perform a defined task or job. Employee development allows organizations to better understand the career goals, strengths, and development needs of employees, thereby enabling employees to take personal responsibility for their professionalism, internalize or improve the skills they need to maintain their current role. Performance reviews provide quick feedback as well as an assessment of an employee's overall performance. Employees are more likely to fully understand workplace expectations and adjust and improve their performance. Feedback meetings provide an opportunity for managers and employees to discuss and come up with new strategies on how to improve performance. Based on the study results, the study recommends that continuing education programs focus on specific training to acquire knowledge relevant to employees' current needs. Ongoing advice and support, sharing of ideas and concerns among employees, support from head administrators and having enough free time to attend training are some of the key factors that This program should focus on. The researcher recommended that JPLG's road construction projects in Galkayo, Puntland, Somalia should establish commitment in the form of vision, policies, plans and actions for the long-term career development of employees. There is a need to increase the creativity and accuracy level of employees in JPLG road construction projects in Galkayo, Puntland Somalia, by generating new ideas based on different job tasks within the organization. Need to train staff to adapt to the new work culture of JPLG road construction projects in Galkayo, Puntland Somalia, moving to other organizational processes.