Location-based smart contract for in-kind aid delivery
Ayni yardım dağıtımında konuma dayalı akıllı kontratlar
- Tez No: 900109
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Coğrafya, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Göç yönetimi, afet kurtarma ve acil durumlarda yardım teslimi, bağışçıların ihtiyacı olanlara yardım etmek istediği kritik bir süreçtir. Özellikle acil durumlarda ayni yardım teslimi, etkilenen bölgedeki insanlara doğrudan ve hemen yardım etmek isteyen birçok bağışçı için ilk eylemdir. Çoğu zaman ayni yardımın toplanması ve teslimi hayır kurumları tarafından gerçekleştirilir. Ancak bu, bağışçı sayısının artırılmasındaki ana engel olabilecek güven ve şeffaflık konularında soru işaretleri doğurur. Blockchain teknolojisi, dağıtık defteri ve halka açık işlemleri sayesinde bu boşluğu doldurabilir. Ayrıca, coğrafi bilgi teknolojisi, özellikle konum tabanlı hizmetler, yardım tesliminin şeffaflığını artırmak için kullanılabilir. Akıllı sözleşmelerde konum bilgilerinin kullanılması, ayni yardım tesliminin hedeflenen konuma ulaşmasını iyileştirebilir. Bu tezde, ayni yardım teslimi için konum tabanlı akıllı sözleşme konsepti geliştirilmiş ve prototiplenmiştir. Ayni teslim sürecinde yer alan aktörlerin senaryoları ve organizasyonların rolleri, bir kavram kanıtı akıllı sözleşme uygulaması ile listelenmiştir. Ayrıca, konum kanıtı kavramının kullanımı için gelecekteki araştırma yönleri ve iyileştirme fırsatları listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aid delivery in migration management, disaster recovery and also in emergency situations is a critical process where donors are willing to help those who are in need. Especially in emergency situations the in-kind aid delivery is the first action for many donors who want to directly help immediately to the people in affected region. Most of the time the collection and delivery of in-kind aid is carried out by charitable organizations. However, this raises questions about trust and transparency which may be the main blocking factor in increasing the number of donors. Blockchain technology may provide a means to fill this gap by its distributed ledger and public transactions. In addition, geospatial information technology, especially location-based services can be utilized to improve the transparency of aid delivery. Using location information in smart contracts may improve the transaction of in-kind aid delivery to its intended target location. In this thesis a location-based smart contract concept for in-kind aid delivery is developed and prototyped. The scenarios of actors and roles of organizations in the process of in-kind delivery is listed with a proof of concept smart contract implementation. Furthermore, future research directions and improvements opportunities are listed especially for proof of location concepts.