Sezaryende verilen duygusal desteğin ağrı, anksiyete ve cerrahi korku üzerine etkisi
The effect of emotional support given during caesarean on pain, anxiety and fear of surgery
- Tez No: 900108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN ERTEKİN PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma sezaryende verilen duygusal desteğin ağrı, anksiyete ve cerrahi korku üzerine etkisinin belirlenmesi amacı ile randomize kontrollü deneysel tipte yapılmıştır. Veriler 1 Temmuz-31 Aralık 2023 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın örneklemini Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde planlı sezaryen ameliyatı ve spinal anestezi uygulanmış olan 130 kadın (deney grubu=65, kontrol grubu=65) oluşturmuş, araştırma doğuma yönelik duygusal destek verilen ve verilmeyen kadınlarla yürütülmüştür. Sezaryen öncesinde, sezaryen sırasında ve sonrasında araştırmacı tarafından kadınlara duygusal yönden destek uygulanmıştır. Araştırmada ön test ve son test olmak üzere iki izlem yapılmıştır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Visual Analog Skala, Durumluk Kaygı Envanteri, Cerrahi Korku Ölçeği, Doğum sonrasında uygulanan Duygusal Desteğin Değerlendirilmesi Formu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research was conducted as a randomized controlled experimental type to determine the effect of emotional support given during cesarean section on women's pain, anxiety and surgical fear. Research data was collected between July 1, 2023 and December 31, 2023. The sample of the study consisted of 130 women (experimental group = 65, control group = 65) who underwent planned cesarean section surgery and spinal anesthesia at Aksaray Training and Research Hospital. The by researcher, was provided emotional support to the women before, during and after the cesarean section. Two processes were carried out in the research: pre-test and post-test. Data were collected using the Personal Information Form, Visual Analog Scale, State Anxiety Inventory, Surgical Fear Scale and administered after birth the Emotional Support Evaluation Form.