Tiroid fonksiyon bozukluğu olan hastaların yaşam kalitesi ve tedaviye uyumunun değerlendirilmesi
Evaluation of quality of life and management compliance of patients with thyroid functional disorder
  1. Tez No: 900111
  2. Yazar: FATMANUR BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Tiroid fonksiyon bozukluğu olan hastaların yaşam kalitesi ve tedaviye uyumlarını değerlendirmek amacıyla bu araştırma yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Haziran 2023 -Ekim 2024 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Haziran –Aralık 2023 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Poliklinik ve Servisine başvuran hastalar, örneklemini ise dahil edilme kriterlerine uyan 340 hasta oluşturdu. Veriler 'Kişisel Bilgi Formu', 'Tiroid Hastalarında Yaşam Kalitesi Ölçeği (ThyPRO)', 'İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği' ile toplanmıştır. Veriler bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Varyans ve Kruskall Wallis kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hastaların alt boyutlardan alınan puan ortalamaları; Guatr Semptom 52.49±21.23, Hipertiroidi Semptom 51.96±16.15, Hipotiroidi Semptom 66.75±14.61, Göz Semptom 40.29±22.78, Yorgunluk Semptom 86.43±19.14, Bilişsel 44.56±25.49, Aksiyete-Depresyon 57.30±14.29, Emosyonel Bozulma 67.08±14.38, Sosyal Yaşamda bozulma 39.67±22.21, Günlük Yaşamda Bozulma 41.41±23.22, Cinsel Yaşamda Bozulma 56.65±23.99, Kozmetik Şikayetler 53.36±20.82, Genel Yaşam Kalitesi puan ortalaması 93.31±14.41 olarak belirlenlendi. Katılımcılar İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeğinden 21.08±4.68 puan almışlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the quality of life and treatment adherence of patients with thyroid dysfunction. Material and Method: The research was conducted between June 2023 and October 2024. The population of the research consisted of patients who applied to Atatürk University Research Hospital Endocrinology Polyclinic and Service between June and December 2023, and the sample consisted of 340 patients who met the inclusion criteria. Data were collected using the“Personal Information Form,”the“Quality of Life Scale for Patients with Thyroid Disease (ThyPRO),”and the“Medication Adherence Self-Report Scale.”The research was analyzed using the SPSS for Windows 22 software package, employing independent groups t-test, Mann Whitney U test, variance analysis, and Kruskal Wallis test. Results: The mean scores obtained from the subscales of the patients participating in the study were as follows: Goiter Symptoms 52.49±21.23, Hyperthyroid Symptoms 51.96±16.15, Hypothyroid Symptoms 66.75±14.61, Eye Symptoms 40.29±22.78, Fatigue Symptoms 86.43±19.14, Cognitive Function 44.56±25.49, Anxiety-Depression 57.30±14.29, Emotional Disturbance 67.08±14.38, Social Life Impairment 39.67±22.21, Daily Life Impairment 41.41±23.22, Sexual Life Impairment 56.65±23.99, Cosmetic Complaints 53.36±20.82, and the General Quality of Life score was determined as 93.31±14.41. The participants scored 21.08±4.68 on the Medication Adherence Self-Report Scale.