The impact of technological changes on project management: A case study of care international organization in Somalia
Teknolojik değişimlerin proje yönetimi üzerindeki etkisi: Somali'deki care uluslararası organizasyonu üzerine bir vaka çalışması
  1. Tez No: 900112
  2. Yazar: MOHAMED ELMI OSMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBAY BURÇİN GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, CARE International Mogadishu, Somali'de (CI Mogadishu) proje hedeflerine ulaşılmasında bilgi teknolojisinin etkisini değerlendirmektir. Çalışmada örgütün Mogadişu'daki tüm personelini hedef alan tanımlayıcı bir araştırma yaklaşımı ve veri toplamak için nicel ve nitel metodolojilerin bir kombinasyonu kullanıldı. Tamamlanan her anket veri analizine tabi tutuldu. Toplamda 90 ankete değerlendirilebilir cevap verilmiş, 9 kişiyle görüşme yapılmıştır. Elde edilen %91'lik yanıt oranı, istenen hedeflere ulaşılmasında tatmin edici görüldü. Veriler, hem tanımlayıcı hem de çıkarımsal istatistikler sağlamak için IBM SPSS Sürüm 20 kullanılarak analiz edildi. Araştırma bulguları, katılımcıların önemli bir kısmının firmaları tarafından sağlanan farklı BT cihazlarına sahip olduğunu gösterdi. Spesifik olarak, %72,5'inin dizüstü bilgisayarı, %25,3'ünün kurumsal cep telefonu, %9,3'ünün masaüstü bilgisayarı ve %4,8'inin iPad veya tableti vardı. Bu cihazlar katılımcılar tarafından iş sorumluluklarını etkili bir şekilde yerine getirmek için kullanılmaktadır. Ayrıca, çalışmanın regresyon analizi, bilgi teknolojisi (BT) ile proje başarısı arasında pozitif bir korelasyon olduğunu ve korelasyon katsayısı (r) 0,182 olup anlamlı düzeyde p < 0,05 olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışma bulguları, bilgi teknolojisinin (BT) kullanımının kuruluşun verileri ve bilgiyi etkili bir şekilde yönetme yeteneğini geliştirdiğini gösterdi. Ayrıca BT, çalışanların operasyonel verimliliğini artırdı ve kuruluş içindeki hesap verebilirliği artırdı. Ayrıca BT, yüksek kaliteli projelerin paydaşlara başarılı bir şekilde sunulmasına katkıda bulunarak CARE International'daki proje başarısını artırdı. Rapor, CARE'in rekabet avantajı elde etmek ve paydaşlarına hizmet sunumunu geliştirmek için BT araçlarını ve hizmetlerini benimsemesi gerektiğini öne sürüyor. Raporda ayrıca Somali'nin Mogadişu kentindeki işletmelerde bilgi teknolojisinin kullanımında karşılaşılan engellere ilişkin ek araştırmaların yapılması gerekliliği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to evaluate the influence of information technology on the achievement of project goals at CARE International Mogadishu, Somalia (CI Mogadishu). The study utilized a descriptive research approach, targeting all the organization's staff members in Mogadishu. The study employed a combination of quantitative and qualitative methodologies to gather data. Every questionnaire that was finished underwent data analysis. A total of 90 questionnaires were received, while 9 individuals were interviewed. The response rate of 91% achieved was deemed satisfactory in obtaining the desired goals. The data was analyzed using IBM SPSS Version 20 to provide descriptive and inferential statistics. The study findings indicated that a significant proportion of the respondents possessed different IT devices provided by their firms. Specifically, 72.5% had laptops, 25.3% had organization mobile phones, 9.3% had desktop computers, and 4.8% had iPads or tablets. These devices were utilized by the respondents to effectively carry out their job responsibilities. Furthermore, the regression analysis of the study reveals a positive correlation between information technology (IT) and project success, with a correlation coefficient (r) of 0.182 at a significant level of p < 0.05. The study findings demonstrated that the utilization of information technology (IT) had enhanced the organization's ability to manage data and knowledge effectively. Additionally, IT had increased the operational efficiency of employees and improved accountability within the organization. Furthermore, IT had contributed to the successful delivery of high-quality projects to stakeholders, thus enhancing project success at CARE International. The report suggests that CARE should adopt IT tools and services in order to get a competitive advantage and enhance service delivery to their stakeholders. The report also advocates for additional research to be conducted on the obstacles encountered in the utilization of information technology within enterprises in Mogadishu, Somalia