Beden eğitimi öğretmenlerinin liderlik stilleri ile çatışma yönetim stratejilerinin incelenmesi
Investigation of physical education teachers' leadership styles and conflict management strategies
  1. Tez No: 900113
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ÇELİKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çatışma, beden eğitimi alanı da dahil olmak üzere insan etkileşimlerinin kaçınılmaz bir parçasıdır. Çatışmaların etkili yönetimi, olumlu bir öğrenme ortamının sürdürülmesi ve öğrenciler ile öğretmenler arasında sağlıklı ilişkilerin geliştirilmesi için gereklidir. Bu çalışma beden eğitimi öğretmenlerinin liderlik stillerine göre çatışma yönetimi stratejileri belirlemenin önemini araştırmaktadır. Eğitimciler, liderlik stilleri ile çatışma yönetimi arasındaki ilişkiyi anlayarak, çatışmaları etkili bir şekilde ele alan ve uyumlu bir öğrenme ortamını teşvik eden stratejiler geliştirebilirler. Beden eğitimi öğretmenlerinin liderlik stillerine göre çatışma yönetimi stratejilerinin belirlenmesi, olumlu ve kapsayıcı bir öğrenme ortamının yaratılması açısından önemlidir. Eğitimciler, öğrencilerin liderlik özelliklerini, öğretmen liderlik tarzlarını, yöneticilerin çatışmalara bakış açılarını ve öğrencinin özerkliğini ve teknolojik pedagojik içerik bilgisi yeterliliklerini desteklemeye ilişkin davranışlarını inceleyerek etkili çatışma yönetimi yaklaşımları hakkında değerli bilgiler edinebilirler. Bu bilgi, beden eğitimi öğretmenlerini çatışmaları etkili bir şekilde yönetme ve uyumlu bir öğrenme ortamı yaratma konusunda güçlendirecek eğitim programları, müdahaleler ve destek mekanizmaları geliştirmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Conflict is an inevitable part of human interactions, including the field of physical education. Effective management of conflict is essential to maintaining a positive learning environment and developing healthy relationships between students and teachers. This study investigates the importance of determining conflict management strategies according to the leadership styles of physical education teachers. By understanding the relationship between leadership styles and conflict management, educators can develop strategies that effectively handle conflicts and promote a harmonious learning environment. Determining conflict management strategies according to the leadership styles of physical education teachers is important in creating a positive and inclusive learning environment. Educators can gain valuable information about effective conflict management approaches by examining student leadership characteristics, teacher leadership styles, administrators' perspectives on conflict, and their behaviors related to supporting student autonomy and technological pedagogical content knowledge competencies. This information can be used to develop training programs, interventions, and support mechanisms that will empower physical education teachers to effectively manage conflicts and create a harmonious learning environment.