Feline panleukopenia hastalığı bulunan ve sağlıklı kedilerde hemogram, amilaz ve lipaz değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of haemogram, amylase and lipase values in cats with feline panleukopenia and healthy cats
  1. Tez No: 900114
  2. Yazar: BENSU CEMRE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kedilerin gençlik hastalığı olarak bilinen feline panleukopenia (FPV), bir çeşit DNA virüsüdür. Bulaşıcılığı ile bilinen fpv en çok genç yaştaki kedileri etkilemekle beraber özellikle kemik iliği, bağırsak ve lenfatik sistemi etkiler. Tedavi edilmediği sürece ölümle sonuçlanabilir. FPV 18-24 saat aralığında hastada orofarenks ve bağırsağın lenf dokusuna girerek çoğalır ve transfer reseptörlerini kullanarak kan yoluyla yayılır. Viral büyüme aktif dokuları, lenf düğümlerini, kemik iliğini, bağırsak kriptlerini, timus, kalp, böbrek ve fetal dokuları hızla etkiler. Çalışmanın amacı hasta ve sağlıklı kedilerin hemogram ile serum amilaz ve lipaz değerlerini karşılaştırarak hastalığın tanı ve prognozunda kullanılabileceğini göstermektir. Hemogram parametrelerinin her zaman hastalığa spesifik ve sensitif sonuç veremeyeceği çalışmalarla gösterilmiş olduğundan pankreas hasarını gösterebileceği ve hemogram parametreleri ile desteklendiğinde tanıyı kolaylaştırabileceği düşünüldüğünden serum amilaz ve lipaz düzeyleri de incelenmiştir. Çalışmada 30 kedi değerlendirilmiş olup, kontrol grubu ve hasta grubu olarak ikiye ayrılmıştır. Hızlı antijen testi pozitiflik gösteren 15 kedi hasta grubunu oluştururken, kontrol grubunu antijen testi negatiflik gösteren ve klinik semptom göstermeyen 15 kedi oluşturmuştur. Hasta grubunda yaş aralığı 2 ay- 22 ay olan 15 kedi (8 erkek, 7 dişi) ve kontrol grubunda yaş aralığı 5 ay - 11 yıl olan 15 kediden (8 erkek, 7 dişi) alınan değerler karşılaştırılmıştır. Bu kıyaslamada hasta kedilerin WBC parametresi daha düşük olarak gözlemlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Feline panleukopenia (FPV), commonly known as the feline distemper virus, is a type of DNA virus. Known for its high transmissibility, FPV primarily affects young cats, particularly targeting the bone marrow, intestines, and lymphatic system. Without treatment, it can be fatal. Within 18-24 hours, FPV enters the lymphatic tissue of the oropharynx and intestines, replicates, and spreads through the bloodstream using transferrin receptors. The virus rapidly affects active tissues, lymph nodes, bone marrow, intestinal crypts, thymus, heart, kidneys, and fetal tissues. The aim of this study is to compare the hemogram parameters of an infected cat with those of a healthy cat, and to facilitate diagnosis and prognosis by also comparing amylase and lipase levels. Since it has been shown in studies that hemogram parameters do not always yield specific and sensitive results for the disease, serum amylase and lipase levels were also examined, with the idea that they could indicate pancreatic damage and support diagnosis when considered alongside hemogram parameters. In the study, 30 cats were evaluated and divided into two groups: the control group and the patient group. The patient group consisted of 15 cats that tested positive for FPV using a rapid antigen test, while the control group consisted of 15 cats that tested negative for the antigen and showed no clinical symptoms. In the patient group, 15 cats (8 males, 7 females) aged between 2 months and 22 months, and in the control group, 15 cats (8 males, 7 females) aged between 5 months and 11 years, were compared. In this comparison, the WBC (white blood cell) parameter was observed to be lower in the infected cats (p0.05).