Ergenlerde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve bilişsel kopma sendromu belirtilerinin internet kullanımı ve uyku kalitesi üzerine etkisi: Ebeveynlerin bilişsel kopma sendromu belirtileri, internet kullanımı ve sosyotelizm davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 1012367
  2. Yazar: TUĞBA KAVRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU KARDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Amaç: Bilişsel Kopma Sendromu (BKS) ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) komorbiditesinin ergenlerde internet kullanım özellikleri, bağımlılık şiddeti ve uyku kalitesi üzerindeki etkilerini incelemek; ayrıca ebeveynlerin konsantrasyon güçlükleri, internet kullanımı ve sosyotelizm davranışlarını aile sistemleri bağlamında değerlendirmektir. Yöntem: Çalışma, Haziran-Aralık 2025 tarihleri arasında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nde takipli 12-18 yaş arası 32 BKS+DEHB (Dikkat Eksikliği baskın tip) tanılı ergen, yaş ve cinsiyet eşleştirilmiş 32 DEHB-DE tanılı ergen ve 31 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 95 katılımcı ve ebeveynleriyle gerçekleştirilmiştir. Veriler; yarı yapılandırılmış klinik görüşmeler (ÇDŞG-ŞY-T), Sosyodemografik Veri Formu, ÇEDE-YBTÖ, DEYDB DSM-IV Ölçeği, Uyku Kalitesi Ölçeği, BAPİNT, Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği (Ergen ve Ebeveyn), Erişkin Konsantrasyon Envanteri (EKE) ve Genel Sosyotelist Olma Ölçeği (GSÖ) kullanılarak toplanmıştır. Bulgular: BKS+DEHB-DE grubundaki ergenlerin internet bağımlılık şiddeti ve problemli internet kullanım oranları (oyun oynama, yabancılarla iletişim kurma) diğer gruplardan anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p<0,05). Bu grupta yatakta geçirilen süre en fazla olmasına rağmen, uyku kalitesi ve verimliliğinin en düşük seviyede olduğu saptanmıştır. Ayrıca, BKS+DEHB-DE grubundaki çocukların ebeveynlerinde de internet bağımlılığı, konsantrasyon güçlüğü (EKE dalgınlık ve psikomotor yavaşlık) ve sosyotelizm (sosyal izolasyon, nomofobi) puanları diğer gruplardan istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Korelasyon analizlerinde, çocukların BKS şiddeti ile ebeveynlerin bilişsel yavaşlık ve sosyotelizm davranışları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Sonuç: DEHB tablosuna eklenen BKS komorbiditesi, ergenlerde problemli internet kullanımı ve uyku bozukluğu riskini kümülatif olarak artıran, sosyal izolasyonu derinleştiren ağırlaştırıcı bir klinik faktördür. Bu riskli profilin, ebeveynlerin kendi bilişsel zorlukları ve sosyotelizm stratejileriyle karşılıklı bir etkileşim içinde modelleme yoluyla pekiştiği görülmüştür. Bu doğrultuda nörogelişimsel bozuklukların yönetiminde müdahalelerin yalnızca çocuk odaklı kalmayıp, ebeveynlerin dijital davranış paternlerini ve bilişsel profillerini de kapsayacak şekilde bütüncül planlanması klinik önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study was to examine the effects of Cognitive Disengagement Syndrome (CDS) and Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) comorbidity on internet use characteristics, addiction severity, and sleep quality in adolescents; and to evaluate parents' concentration difficulties, internet use, and phubbing behaviors within the context of family systems. Methods: The study was conducted with a total of 95 participants and their parents, including 32 adolescents diagnosed with CDS + ADHD-PI (Predominantly Inattentive Presentation), 32 age- and gender-matched adolescents with ADHD-PI, and 31 healthy controls, who were followed up at the Kocaeli University Faculty of Medicine, Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic between June and December 2025. Data were collected using semi-structured clinical interviews (K-SADS-PL), Sociodemographic Data Form, Child and Adolescent Behavior Inventory-Sluggish Cognitive Tempo Scale (CABI-SCT), DSM-IV Based Screening and Assessment Scale for Disruptive Behavior Disorders, Sleep Quality Scale, Addiction Profile Index-Internet (API-INT), Young Internet Addiction Test (Adolescent and Parent versions), Adult Concentration Inventory (ACI), and Generic Scale of Phubbing (GSP). Results: The internet addiction severity and problematic internet use rates (gaming, communicating with strangers) of adolescents in the CDS+ADHD-PI group were found to be significantly higher than the other groups (p<0,05). Although the time spent in bed was the highest in this group, their sleep quality and efficiency were at the lowest level. Additionally, internet addiction, concentration difficulty (ACI inattention and psychomotor slowing), and phubbing (social isolation, nomophobia) scores in the parents of children in the CDS+ADHD-PI group were statistically significantly higher than the other groups. Correlation analyses revealed significant positive relationships between the severity of children's CDS and parents' cognitive slowing and phubbing behaviors. Conclusion: CDS comorbidity added to the ADHD clinical picture is an aggravating factor that cumulatively increases the risk of problematic internet use and sleep disturbance in adolescents, and deepens social isolation. It was observed that this risky profile is reinforced through modeling in a mutual interaction with parents' own cognitive difficulties and phubbing strategies. Accordingly, in the management of neurodevelopmental disorders, it is of clinical importance that interventions are planned holistically, encompassing not only the child but also the digital behavior patterns and cognitive profiles of the parents.