Ergenlerde nomofobi durumunun dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilişkisi
The relationship of nomophobia with attention deicit and hyperactivity i̇n adolescents
  1. Tez No: 748851
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÖÇÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN TANIDIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İngilizce“no mobile phone phobia”olarak geçen ve kısaltma ile üretilmiş olan“nomophobia”ya karşılık Türkçede ki en genel ifadesi“akıllı telefonsuz kalma korkusu”olarak tanımlanır. Bu araştırmada ergen yaş grubunda nomofobi düzeyi ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtilerinin ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 12-17 yaş aralığında DEHB tanısına sahip 42 ergen ve bu tanıya sahip olmayan 50 ergen ile toplam 92 ergenden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla Sosyodemografik Veri Formu, Nomofobi ölçeği, Conners-Wells Ergen Öz-Bildirim Ölçeği Uzun Formu-CWEÖÖ-U kullanılmıştır. SPSS 25.0 istatistik programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most general expression in Turkish for the word“nomophobia”, which is known as“no mobile phone phobia”in English and produced with an abbreviation, is“fear of being without a smartphone”. In this study, the relationship between the level of nomophobia and the symptoms of attention deficit and hyperactivity in the adolescent age group was examined. The sample of the study consists of 42 adolescents aged 12-17 with ADHD diagnosis and 50 adolescents who do not have this diagnosis so a total of 92 adolescents. Sociodemographic Data Form, Nomophobia Scale, Conners-Wells Adolescent Self-Report Scale Long Form-CWES-U were used for data collection in the study. Data were analysed using SPSS 25.0 statistical program.