Palyatif bakım hastalarında semptom şiddeti ile bakım vericilerin bakım vermeye hazır oluşluk ve stres düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between symptom severity in palliative care patients and caregivers' readiness to provide care and their stress levels
- Tez No: 900141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, palyatif bakım ünitesinde tedavi görmekte olan hastaların yaşadıkları semptom şiddeti ile bakım vericilerin hazır oluşluk ve stres düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve analitik olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas Numune Hastanesi Palyatif Bakım Ünitesinde 01 Kasım 2023-01 Şubat 2024 tarihleri arasında tedavi görmekte olan 130 palyatif bakım hastası ve hastaların bakım vericileri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu, Katz'ın Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği, Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği ve Bakım Verenin Stres Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde, SPSS 22.0 programı kullanılarak tanımlayıcı testler, t testi, ANOVA varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi kullanılmıştır. Varyans analizinde gruplar arası fark Tukey Post Hoc testi ve Tamhane's T2 testleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and analytical study to examine the relationship between the symptom severity experienced by patients receiving treatment in the palliative care unit and the readiness and stress levels of their caregivers. The study was carried out with 130 palliative care patients and their caregivers at Sivas Numune Hospital Palliative Care Unit between November 1, 2023, and February 1, 2024. Data were collected using the Introductory Characteristics Information Form, Katz Index of Independence in Activities of Daily Living, Edmonton Symptom Assessment Scale, Caregiver Preparedness Scale, and Caregiver Strain Index. For data analysis, descriptive tests, t-tests, ANOVA variance analysis, and Pearson correlation analysis were used in the SPSS 22.0 program. Differences between groups in variance analysis were examined with Tukey Post Hoc and Tamhane's T2 tests.