Yoğun ve kritik bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin yeterlilik düzeylerinin bakım davranışlarına etkisi: Çok merkezli çalışma
The effect of competency levels of nurses working in intensive and critical care units on their care behaviors: A multicenter study
- Tez No: 900140
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DEDEOĞLU DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun ve kritik bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin yeterlilik düzeyinin, bakım davranışlarına olan etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı çalışma olarak gerçekleştirildi. Yöntem: Araştırma özel bir sağlık grubunun 10 farklı lokasyonlarında çalışan yoğun bakım ünitelerindeki 206 hemşire ile Ekim 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma verileri, 'Tanımlayıcı Bilgi Formu', 'Yoğun ve Kritik Bakım Hemşireliği Yeterlilik Ölçeği' ve 'Bakım Davranışları Ölçeği-24' kullanılarak toplandı. Veri analizi için Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi, Bağımsız Örneklem T testi, Spearman ve Pearson Korelasyonu, Doğrusal Regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was conducted as a descriptive and correlational study to determine the effect of the competence level of nurses working in intensive and critical care units on their care behaviors. Method: The research was conducted between October 2023 and February 2024 with 206 nurses in intensive care units working in 10 different locations of a private health group. Research data were collected using the 'Descriptive Information Form', 'Intensive and Critical Care Nursing Competency Scale' and 'Caring Behaviors Scale-24'. Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test, Independent Sample T test, Spearman and Pearson Correlation, Linear Regression analyzes were used for data analysis.