Palyatif bakım biriminde tedavi almakta olan kanser hastalarında semptom sıklığı ve palyatif bakım tedavisinin semptom kontrolündeki yeri
Frequency of symptomatic manifestations in cancer patients in palliative care unit and the place of palliative symptom treatment in symptom management
  1. Tez No: 422784
  2. Yazar: ABDÜLKADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Onkoloji, Family Medicine, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Ağrı, yorgunluk, bulantı, üzüntü, endişe, uykusuzluk, iştahsızlık ve nefes darlığı gibi semptomlar palyatif bakım gerektiren hastalarda sıklıkla gözlenen semptomlar arasındadır. Hastalar servis yatışları sırasında genellikle kendilerini en fazla rahatsız eden semptomu belirtirken diğer semptomları sağlık çalışanına iletmemektedirler. Bu semptomların saptanması ve tedavilerinin yapılması hastalık ile daha rahat mücadele edilmesini sağlayacaktır. Çalışmamızdaki amacımız; Palyatif Bakım Ünitesinde yatmakta olan kanser hastalarında semptom sıklığının saptanması ve verilen palyatif destek tedavisi sonrası bu semptomlardaki değişikliğin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 06.03.2015 ile 23.09.2015 tarihleri arasında palyatif bakım servisinde yatan 137 hastanın dosyası geriye dönük olarak incelendi. Yatışı esnasında Edmonton Semptom Tanılama Ölçeği (ESTÖ) ile semptomları değerlendirilen 115 hastanın olduğu saptandı. Bu hastalardan hem giriş hem de çıkış ESTÖ'sü olan 71'i araştırmaya dahil edildi. Çıkış değerleri olmayan ya da exitus olan 44 hasta çalışma dışında bırakıldı. Hastaların tanımlayıcı özellikleri, primer kanserleri, yatış süreleri, taburculuk şekilleri ve özellikle giriş semptomları ile çıkış semptomları arasındaki farkları incelendi. Tanımlayıcı analizlerde yüzde (sayı), ortalama ± standart sapma (min–max değerler) ve ortanca; kategorik verilerin gruplar arasında karşılaştırılmasında Fisher's Exact test, iki grup arasındaki karşılaştırmalarda Mann Whitney U, üç grup arasındaki karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H (post hoc Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U) istatistiksel analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Symptoms including pain, fatigue, nausea, sadness, anxiety, insomnia, anorexia and shortness of breath are among the commonly observed symptoms in patients requiring palliative care. Patients usually tend to report the most discomfortable symptom while ignore the other symptomatic complaints. Detection and treatment of these symptoms will help to better combat the disease. Our objective in this study is to determine the frequency of symptomatic manifestations in cancer patients treated in Palliative Care Unit and examine changes in the frequency after palliative care. Material and Method: In the study, files of 137 palliative care patients between 6 March 2015 and 23 September 2015 were retrospectively evaluated. One hundred and fifteen patients were found to have been evaluated by Edmonton Symptom Assessment Scale (ESAS) during their hospitalization. Of the patients, 71 patients who received ESAS both at admission and discharge were included in the study. Forty-four, deceased or non-assessed at discharge, were excluded from the study. Patients' descriptive characteristics, primary cancers, length of stay, discharge status and specifically the difference between symptoms manifested at admission and discharge symptoms manifested ere assessed. In statistical analysis; descriptive data are expressed as percentage (number), mean ±standard deviation and median. Fisher's Exact test was used in comparing the categorical data amongst groups, Mann Whitney U in comparisons between two groups and Kruskal Wallis H test in comparisons amongst three groups (with post hoc Bonferroni correction Mann Whitney U).